Rychle / jednoduše / zdravě

Domácí modelína - lepší než kupovaná

Vyrobit domácí modelínu je snazší, než se může zdát. A navíc za pár korun.
Recept na domácí modelínu

Domácí modelína je objev, který ocení každý rodič malých dětí. Je nezávadná, má super konzistenci a vyjde vás doslova na pár korun :-)

Z níže uvedeného množství vyrobíte půl kila modelíny. Pokud doma máte malého velkého kreativce a vyhovovalo by vám spíše více barev po menším množství, tak ji udělejte z poloviční dávky.

Dcerku baví z této modelíny vyrábět různé dortíky, muffinky a koláčky :-)

Budete potřebovat

 • 300 ml vody
 • 150 g hladké mouky
 • 75 g soli
 • 2 lžíce octa
 • 1 lžíci oleje
 • Potravinářské barvivo
 • Aroma (éterický olejíček, skořice, aroma lze vynechat)

Postup

 1. Všechny tekuté ingredience - vodu, ocet, olej, případně aroma, smíchejte ve vhodné nádobě. Nasypte potravinářské barvivo. Na obalu barviva by mělo být napsáno, na kolik hmoty barvivo vystačí. Jeho množství je pak samozřejmě přímo úměrné požadované sytosti barvy.
 2. Na pánev vsypte mouku se solí a přilijte tekutou barevnou směs.
 3. Míchejte, dokud se vše nespojí. Na mírném ohni, tak 3 minuty.
 4. Až vznikne jedna kompaktní hmota, tak ji pořád ještě vařečkou různě mačkejte a otáčejte po pánvi. Také ještě tak 3 minuty. Jde o to, aby se mouka pořádně "propařila", nebude pak lepit.
 5. Hmotu nechte chladnout na pánvi. Pak zpracujte v hladkou kouli.


Domácí modelína
Směs se snáze míchá na nepřilnavé pánvi.
Domácí modelína
Po pár minutách míchání a hnětení a otáčení hmoty vznikne kompaktní modelína. Po zchladnutí ji ještě dopracujte rukama.

Domácí modelína

TIPY

 • S potravinářskými barvivy lze různě experimentovat. Například smícháním zelené a žluté dosáhnete zářivější zelené.
 • Modelína voní po octu, pokud tedy chcete, aby měla lepší aroma, můžete ji vylepšit pár kapkami oblíbeného éterického oleje. Někdo to řeší třeba i skořicí. Modelínu uchovávejte v lednici, vydrží tam bez problémů měsíc. Pokud by vyla v "lepší dóze" bez přístupup vzduchu, tak i déle.

Klasická česká modelína, kterou jsme si nosili do první třídy jako základní výbavu, je skvělá věc. Na vzduchu neosychá a dá se následně znova a znova zpracovat. Je ovšem tak tuhá, že si s ní malé dětské ručičky neporadí.

Tato domácí modelína má konzistenci jako měkká "**Play-doh**". Nedrolí se a dá se z ní vyrobit, co vás napadne. Koláče, ozdobené dortíky, ovoce, zvířátka. Ideální je pak mít k dispozici různé formičky či vykrajovátka na modelínu, které celou radost z této bezva kreativní činnosti ještě umocní :-)

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Anonymní uživatel(ka)
Mně moc nevyhovuje ta sůl, vysychají z toho ruce. Jinak je dobrá, vláčná. Olga
Simona
Dobry den,delala jsem plastelinu podle receptu,ale strasne se lepi na prsty..kde jsem udelala chybu? :-) Dekuju,
Kamila (varilamysicka)
Simono, říká se, že se musí dobře na pánvi propařit ta mouka, aby modelína nelepila. Já ji dělala už mnohokrát přesně podle receptu a nelepí nám ...Tak leda jestli byla dostatečně tepelně upravená? Nebo zkusit jinou mouku? :-)
Marcela
Tato domácí plastelína vysychá na vzduchu? A můžu ji skladovat v uzavřené nádobce v pokoji?
Kristýna
Dnes jsem vyrobila tři dávky pro Jiříka a jeho kamarády ze školky. Krásně se povedlo, použila jsem vanilkové aroma a hlavně hotovo během asi půl hodiny. Paráda. :)
Janina
Plastelína vyrobena během chvilky s použitím kurkumy k obarvená, nadšení dětí je obrovské. Čerstvá byla v pohodě, teď asi po týdnu v lednici začala dost lepit.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?