Rychle / jednoduše / zdravě

Jak udělat dobrou drobenku na koláč

Přesný návod na to, jak udělat drobenku na koláč. Drobenka navíc nemusí být jen z bílé mouky, dá se různě obměňovat, přečtěte si, jak...
Zdravá drobenka

Drobenka je zcela jednoduchá věc, pro někoho, kdo tolik nepeče, to ale tak být nemusí. Proto jsem se rozhodla napsat tento článek, který může pomoci těm, kteří si drobenkového koláče užívali od maminky či babičky, ale sami se do něj ještě nepustili.

Některé koláče se bez drobenky neobejdou. Každý má však na drobenku svůj ozkoušený postup. Většina se ale shodne, že není zapotřebí vůbec nic vážit. Ne každý má ale s kynutými či nekynutými koláči s drobenkou zkušenost, proto je dobré mít pro začátek na drobenku recept. Někdo preferuje hrubou, někdo polohrubou, někdo dokonce hladkou mouku. Zpravidla, podle našich babiček, se má drobenka dělat z polohrubé mouky. Cukr se používá krupicový (ne ten hrubý krystal) Co se týče váhových poměrů surovin, tam už se receptury liší.

Babičky říkávaly:“ Kolik másla, tolik mouky, tolik cukru“.

Další rada (asi babiček z jiného gangu) zněla:“Mouky tolik, kolik váží dohromady máslo a cukr“.

Co si tedy vybrat? Je to jednoduché. Drobenku udělejte takovou, aby co nejlépe korespondovala s typem koláče. Pokud drobenkou sypete na koláči ovoce, které je šťavnaté, udělejte drobenku o něco sušší, tedy s menším obsahem tuku (80g másla, 80g cukru, 140g polohrubé mouky). Pokud drobenku budete dávat např. na povidlový koláč, udělejte ji zase naopak o něco mazlavější (80g másla, 80g cukru, 100g polohrubé mouky)

Přinejhorším vám vlastní zkušenost ukáže, jak na to :-) Když jsem drobenku dělala poprvé, dala jsem větší množství mouky, krásně se drobila a na koláč se sypala jedna radost. Po upečení ale byla více křupavá, než by měla, bylo tam zkrátka moc té mouky.

Budete potřebovat

  • 80g lehce povoleného másla
  • 80g krupicového cukru
  • cca 100-140g polohrubé mouky (množství dle typu koláče)

Postup

Smíchejte máslo, cukr a postupně přidávejte mouku. Drobenka je hotová, když bude mít požadovanou konzistenci (sušší nebo mastnější dle typu koláče) a bude se hezky drobit mezi prsty.

TIPY

Drobenka nemusí být jen z másla, cukru krupice a bílé mouky. Můžete ji udělat s jemným třtinovým cukrem a jemně mletou celozrnnou moukou. Dále můžete drobenku různě ochucovat – strouhaným kokosem, mletými ořechy. Výtečné chuti docílíte přidáním skořicového cukru nebo trošky samotné skořice. Ovonět ji můžete také rumem.

Drobenku můžete vyzkoušet třeba na tomto koláči.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Lucie
Dělala jsem drobenku poprvé, recept mi moc pomohl. Děkuji :)
MUDr.Lant
Vy dokážete i o hovnu napsat elaborát...
Eva
Také mi tento návod moc pomohl - sice jsem drobeku dělala ještě jako dítě u rodičů (tady máš a patlej...), ale teď už sama v roli matky jsem přesně nevěděla jak na ni. Díky
Kveci
80g másla stejně tak cukru, plus 140g mouky. Vše smíchat. To mě fascinuje, jak se může někdo rozepisovat o zřejmých věcech, jako by čtenář měl být naprostý trotl.
Bara
Tak treba ja jdu drobenku delat poprve a tento recept dopodrobna mi ohromne pomohl!! Takze za me velke diky!
Petra G
Dobrý den, prosím vás, už po druhé jsem pekla tento koláč. Je výborný! Jeden z broskvemi (konzerva) a druhy s hrusek. Ale - pecici doma je minimálně hodina. Nevím jestli to muže být pravé tím, jaké bylo použité ovoce(vodnate). Děkuji za odpověď
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?