Rychle / jednoduše / zdravě

Jak ušetřit na rýmě

Rýma

Člověk se nestačí divit, na kolik může rodinu vyjít "obyčejná" rýma. Kde jsou ty časy, kdy kapky do nosu stály 50 korun. Některé se dnes pomalu blíží stokoruně. Pak jsou tu mořské vody. Ty jsou ještě dražší. Některé stojí až 200 korun. Nějaký čas jsem vody kupovala, nejen kvůli prevenci či rýmě, ale i kvůli období, kdy lítají ve vzduchu pyly. Teď léto skončilo a nastává období, kdy se zase budeme muset vypořádávat s různými virózami či infekcemi. Někdo chytne vše, co se kolem něj jen mihne, někdo už je odolnější. Na čem to závisí? Na úrovni fungování naší imunity. Imunitu ovlivňuje to, co denně jíme a pijeme, jaká je úroveň naší pohybové aktivity, jakou máme náladu či jak moc máme stresu. Když už ovšem na nás dospělé či děti něco přijde, neváháme utíkat do lékárny a nechat tam balík peněz za to, aby brzy bylo lépe. Sirupy na nachlazení, mořské vody, kapky do nosu, sirupy proti teplotě, sirupy na kašel, vitaminy. Něco z toho občas koupit musíme, drahé mořské vody už ale takovou nutností být nemusí...

Jak nahradit mořskou vodu ve spreji?

Místo mořské vody se mi pro dospělé a starší děti osvědčilo používání konvičky na proplachování nosu. Ano, funguje to tak jednoduše, jak to na první pohled vypadá. Stačí si pořídit speciální konvičku (ta obyč stojí 200Kč) a v mírném předklonu si lehce slanou a vlažnou vodou "prolít" obě nosní dírky. Investice do obyčejné plastové konvičky je jednorázová záležitost, pak už jen stačí koupit balík mořské soli a o levné proplachování dutin máte postaráno. Konvičku můžete koupit obyčejnou plastovou, zrovnatak jsou k sehnání další verze, které se liší jak materiálem, tak designem ...Pokud byste si chtěli tuto metodu jen vyzkoušet a neinvestovat do konvičky, tak lze podobného efektu dosáhnout pomocí lahve, která má na konci "cucík". Stačí odstřihnout dno a nalít si slanou vodu do nosní dírky tímto způsobem. Může to být taková záchranná verze, když není po ruce konvička.

Konvičková metoda

A co malé děti?

Říká se, že tuto metodu jsou schopny zvládnout děti od 5 let. Konvička má pozitivní vliv i na zadní rýmu, na kterou jsou spreje mnohdy krátké. Pro menší děti, které ještě tuto jogínskou metodu nezvládají, je pak daleko levnější variantou mořské vody Vincentka ve spreji. Jednou koupíte sprej, který stojí v lékárně kolem 80 korun, a pak už jen lahvičku doplňujete klasickou minerálkou Vincentkou. Pro nejmenší nosánky je pak zapotřebí zainvestovat a koupit tu mořskou vodu ve spreji, která má i bezpečný nástavec s mírným vstřikem.

Kdo to vymyslel?

Konvičková metoda je stará jogínská metoda zvaná "Džala néti", u které zdaleka nejde jen o propláchnutí ucpaného nosu. Dle jogínů tato technika nejen, že napomáhá čištění nosní dutiny a nosní sliznice, ale také prostřednictvím receptorů působí na mozková centra. Džala néti zastává názor, že čistá nosní dutina a správné dýchání nosem je pro správnou činnost mozku a obecně pro naše zdraví nezbytností. V praxi je pak možné používat jak vlažnou vodu, která více uleví od akutních potíží, tak vodu studenou, která zas posiluje imunitu sliznice a zbavuje únavy.

Tuto metodu jsem, ze zajímavosti, zkonzultovala se specialistou ORL a ten potvrdil, že se jedná o prospěšnou metodu, která člověku nemůže nijak ublížit, a že on sám ji aplikuje :)

Jeden praktický tip na závěr. Tady neplatí, že čím víc, tím lépe. Na půl litru vody dejte asi 1 čajovou lžičku soli. Pokud byste dali 2 s tím, že účinek bude o to lepší, tak to raději nezkoušejte :) Přeci jen ta sůl má svoji sílu...

Proplachování nosu konvičkou není nepříjemné, nebolí to, voda vám nemůže natéct do hlavy, ani vám nehrozí utonutí :)

Jak to vidíte vy? Chcete k článku něco dodat? Můžete napsat komentář.
Markéta
Naprosto souhlasím, konvičku používám a jsem z ní nadšená, i když ze začátku jsem z toho samozřejmě měla taky obavy, jestli to není nepříjemné. U dětí to lze zvládnout mnohem dříve, malé nos proplachuju konvičkou už od cca 2 a půl let, ze začátku samozřejmě pod příslibem odměny, ale jak zjistila, že jí to pomáhá a nebolí to, tak už si o to říká i sama. Rýmy se tak zbavíme výrazně dříve, než když jsme třeba jen vysávaly odsávačkou na vysavači. Mě konvička hodně pomohla při zánětu dutin, kdy mi ji doporučovala i ORL doktorka. Takže ji taky všem doporučuju. :-)
kamila (varilamysicka)
Markéto, no tak to je úplně fantastický, že to malá zvládá od 2 a půl! Fakt je o jen o tom zkusit to. U těch nejmenších se na to bude muset hodně citlivě, určitě netlačit na pilu, jít příkladem a ta odměna je pro ně v tu chvíli asi jediná motivace :-) Díky za Vaši zkušenost.
Blanka
Za naši rodinu to můžu jen a jen doporučit, zvykli si na to všichni a určitě je ten průběh nemocí hned snadnější.
Hatlapatla
My jsme si doma na rýmu navykli užívat mořskou vodu a jsem s tím spokojená; je to přírodní přípravek a pomáhá. Taky je dobré, že jsou k mání i kapky pro nejmenší miminka (já kupuji Quixx Baby, ty se dají dávat hned od narození).
Nina
Než proplachovat konvičkou,tak mám mnohem raději mořskou vodu...třeba Quixx a pro děti dělají kapičky Quixx baby a jsou už od narození....
Nina
Mamka to konvičkou zvládá..já občas taky...ale jinak také pohodlněji volím spreje s mořskou vodou. A pro syna jsem už také pořídila Quixx baby kapky :)))
A,
Ta rada použít nouzově lahev s čučkem je skvělá. Díky.
Kája
Prosím, kde se dá koupit ta Vaše konvička? Ještě prosím, co to je lahev s čučkem? Děkuji.
 Chcete k článku něco dodat? Chcete se na něco zeptat?