Rychle / jednoduše / zdravě

Gulášovka z hlívy ústřičné - zahuštěná bez mouky

Tradiční chuť a vůni gulášovky si můžete dopřát i bez masa či uzeniny. Osvědčený recept s hlívou je skvělá alternativa. Polévku lze navíc snadno zahustit i bez mouky.🙂
Gulášovka zdravěji

Máte rádi chuť gulášové polévky? Můžete si na ní pochutnat i bez použití masa či uzeniny. Gulášovka z hlívy ústřičné se také objevuje pod pojmem falešná dršťková. I taková chuť dršťkovky sama o sobě je fajn, nikdy nikdo mě ale nepřesvědčí, abych žvýkala dršťky. Bohatě si vystačím s hlívou a udělám tím i lépe pro své zdraví :-) Hlívě jsem se dlouho vyhýbala, protože jsem jednoduše nevěděla, co s ní. Teď už mám pár receptů vyzkoušených, tady je jeden z nich...

 Ingredience na 4 porce

  • 300 g hlívy ústřičné (už nakrájené připravené do polévky)
  • 5 brambor nakrájených na kostičky
  • 1 velká brambora na jemno nastrouhaná nebo rozmixovaná
  • 2 cibule
  • 2 až 3 stroužky česneku (jak máte rádi)
  • Olej nebo máslo Ghí
  • Koření – červená paprika, majoránka, bobkový list, sůl, pepř
  • 2 lžíce rajčatové pasty (dala jsem bio protlak v tubě)
  • cca 1,5 l vody + kvalitní bujón na dochucení (např. bio sypký)

 Postup

  1. Na oleji či Ghí orestuji do zlatova 2 nakrájené cibule.
  2. Přidám na menší kousky nakrájenou hlívu. Ty nejtužší spodní konce nedávám. Chvíli restuji hlívu dohromady s cibulí.
  3. Přidám koření a rajčatový protlak. Krátce orestuji a podliji částí vody. Dusím hlívu a mezitím si nakrájím brambory na menší kostičky.
  4. Brambory přidám k hlívě a zároveň přidám i na jemno nastrouhanou nebo rozmixovanou bramboru. Zaliji vodou a ochutím bujónem. Vařím pozvolna do změknutí hlívy a brambor, asi 25 minut.
  5. Pár minut před koncem varu přidám prolisovaný česnek a odeberu 2 naběračky hustého obsahu s trochou tekutiny do vyšší malé nádoby. Tyčovým mixérem rozmixuji na kaši. Tu vliju zpět do hrnce. Doladím chuť a přidám ještě trochu majoránky. Hotovo!

☝️Pokud jste spíše na maso, doporučuji vyzkoušet tutogulášovou polévku s bio hovězím mletým masem a červenou paprikou.🙂

Ať se vám polévka povede!🙂

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Hlíva recept

Sytá a akorát hustá polévka, která díky česneku a majoránce úžasně voní...🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Eva
je moc dobrá, trochu jsem se bála, že to bude polévka jakou jsme mívali doma z masáků, ale naštěstí tomu tak není, ale teda za mně držkovka je držkovka :-) ale pro ty co to nepozřou ideální alternativa
Eva
Ještě se zeptám jak je to s houbami pro děti?
Kamila (www.varilamysicka.cz)
Evi, obecně se doporučuje, aby ve větším množství děti nejedly houby do 6 let, jelikož se považují za těžko stravitelné. Některé zdroje mluví o věku 3 roky. Pokud je houba použita jen jako doplněk třeba v bramboračce, na ochucení omáčky, tak to tříletému dítěti nemůže vadit. Něco jiného je pak třeba těžká smaženice. Podle odborníků však není důvod k tomu. aby děti houby měly konzumovat. Nemají žádné významné výživové hodnoty. Mimo toto tvrzení stojí hlíva ústřičná, ale z té se spíš pro děti připravují doplňky stravy, které účinně navyšují imunitu.
Pavla
Polévka byla naprosto luxusní!! Děkuji za snadný a výborný recept, lepší než originál :) Zopakuji dnes k obědu!
lenina
holky, receptík fajn až na to, že hlíva je naopak nejlepší konzumovat syrová a nebo do jídel vždy přidávat až nakonec, aby byla nejen jídlem, ale i lékem. Silně podporuje imunitu. Můžete ji dávat i dětem. Nechápu jak autor může vařit hlívu a pak až brambory... Kdo jí konzumujete, víte, že je křehoučká. Léčitelé doporučují dokonce 1 lžíci syrové hlívy denně na chleba. Hodně zdraví a krásné jaro
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?