Recept

Pikantní rajčatová polévka s ajvarem

Krémová rajčatová polévka patří mezi jídla, která je vhodná dělat často. Obzvlášť v době, kdy je úroda rajčat, která jsou cenově dostupná a poctivá nejen chutí, vůní, ale i barvou. Základem je dobře vyladit chuť. A pokud si potrpíte na hodně výrazné chuti a chcete se i trochu zahřát, zkuste tuto ostřejší verzi.

Novinky z myšičky

Nové recepty, tipy z praxe, moje doporučení

Zelenina by se měla jíst jak čerstvá, tak tepelně upravená. U rajčat to platí dvojnásob, protože tepelně upravená jsou lépe stravitelnější a tělo snáze využije hodnotný antioxidant lykopen.

Mezi jednoduché oblíbené recepty s rajčaty, které dělám pravidelně, patří tyto spaghetti al pomodoro nebo různé verze krémových polévek, které ladím a obohacuji podle toho, zda jsou myšlené pro dospělé nebo děti, zda se hodí spíše k obědu nebo večeři.

Do rajčatové polévky s oblibou dávám ajvar, který pochází ze srbské kuchyně a jedná se o pikantní směs červených paprik, lilku, česneku a chilli. Kvalitní ajvar koupíte běžně jako hotový výrobek ve sklenici, není tedy nutné podstupovat náročný proces jeho poctivé přípravy, kdy se lilek a rajčata nejdříve pečou na desce na otevřeném ohni a poté několik hodin dusí.

Budete potřebovat

  • 6 velkých rajčat (cca 1 kilo)
  • 1 menší cibuli (nebo 2 šalotky)
  • 3 lžíce ajvaru
  • 2 stroužky česneku
  • Vývar nebo vodu
  • Olivový olej
  • Čerstvou petržel, bazalku
  • Balkánský sýr

Postup

  1. Nakrájejte cibuli a orestujte ji krátce na olivovém oleji. Přidejte kousky čerstvých rajčat a chvíli restujte.
  2. Zalijte nejlépe zeleninovým vývarem tak, aby rajčata byla akorát ponořená. Ochuťte solí nebo využijte směs k ochucování pokrmů, což je většinou směs soli a sušené zeleniny. Prodává se v bio kvalitě, samozřejmě bez konzervantů. Povařte asi 15 minut.
  3. Polévku dochucuji až pár minut před koncem varu, aby si některé suroviny ponechaly více výživných látek. Až nakonec tedy přidávám ajvar a česnek, 2 minuty provařím a rozmixuji do hladka.
  4. Nakonec polévku obohatím velkou hrstí čerstvé na jemno nasekané petrželky a na talíři doplním o kousky balkánského sýra. Ráda přidávám ještě dýňová semínka. Ideální je dát je do polévky čerstvá, když se ale krátce na sucho opraží na pánvi, mají úplně jiný chuťový rozměr.

Sdílet recept myšičky na: 

Facebook
x.com
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

gooogle
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

Další recepty na myšičce

Krémová polévka z pečených kaštanů

Jemná a přirozeně hustá krémová polévka, jejíž základ tvoří pečené kaštany. Budete překvapeni její jedinečnou chutí a sytostí. Skvělá lehká...

Bramborové placky s tuňákem a kukuřicí

Tyto placky jsou u nás doma hitovka. Ingredience mám na ně vždy doma. Vynikající jsou teplé s domácím dipem ze...

Vychytaný wrap s tuňákem – vhodný i s sebou do krabičky

Tento tuňákový wrap vás zaujme svojí šťavnatostí, vychytanou náplní i sytostí. Kromě kvalitního tuňáka obsahuje i sýr cottage, tedy i...

“Tataráček” z červené řepy

Červená řepa je úžasná zelenina, která může zazářit a nadchnout i ty, kteří by si o řepu jinak ani kolo...