Kynuté jablečné lívance - jednoduchý postup

06.10.2020 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Lívance jsou u nás doma jídlo, které je "sázkou na jistotu". Nejčastěji je připravuji o víkendu ke snídani. Když je čas, dám těsto kynout, když čas není, zvolím variantu bez kynutí.

Těsto je umíchané raz dva, pak už jen stačí dát mísu přikrytou utěrkou na teplé místo a těšit se na nadýchané těsto, které "žije". 🙂

Ingredience

Postup

  1. Droždí rozetřu se lžičkou cukru, zaliju trochou vlažného až teplého mléka, rozmíchám a nechám vzejít kvásek.
  2. Rozmíchám pak se zbylým mlékem (NE studené) a s vejcem. 3. Pak postupně přisypu mouku, ideálně přes sítko prosátou, a přidám špetku soli.
  3. Těsto nechám kynout na teplém místě minimálně 40 minut. Pokud bude kynout déle, vůbec to nevadí.
  4. Do vykynutého těsta přidám na kostičky pokrájená jablka.
  5. Nepřilnavý lívanečník nebo pánev vytřu pomocí mašlovačky tukem a pomocí naběračky vlévám nadýchané těsto. Je hutné. Peču z obou stran do zlatova a ihned horké lívance obaluji ve skořicovém cukru.

Skořicový cukr jednoduše vyrobím tak, že vytvořím sypkou směs ze sladila a skořice. Jako základ lze použít přírodní cukr, kokosový cukr, panellu, ale i přírodní nekalorické alternativy.

Na talíři si už každý lívance doladí, jak potřebuje. Když je žádoucí celkově sladší chuť, hodí se hustý bílý jogurt oslazený medem. Pokud je třeba dostat do těla více proteinu, je možné využít tvaroh nebo Skyr.

> ☝️Pokud chcete lívance hned a není čas na kynutí, zkuste tyto cottage lívance, které navíc obsahují vyšší dávku bílkovin. 👍

Lívance vždy potěší. Ať jsou kynuté nebo nekynuté. V létě jsou perfektní s mačkanými jahodami, v zimě zase s hruškovými povidly.🙂