Rychle / jednoduše / zdravě

Vydatná cizrnová polévka - bez mouky, přesto hustá

Další varianta cizrnové polévky. Nebudete potřebovat žádnou mouku, přesto docílíte husté polévky.
Zdravá polévka

Tato verze cizrnové polévky je hodně sytá. Smetanové polévky obecně jsou vydatné. Přesto ji můžete pár kroky trochu odlehčit a udělat o něco zdravější. Nepoužijte k zahuštění žádnou mouku, vyberte kvalitní uzeninu (nepřežeňte to s množstvím) a jako smetanu použijte místo 30% smetany tu zakysanou nebo nějakou rostlinnou verzi.

Díky kombinaci smetany a papriky polévka chutí připomíná známou „frankfurtskou“, tato je ale hodnotnější o zdravou luštěninu cizrnu.

Budete potřebovat

  • Uvařenou cizrnu
  • Cibuli
  • Olivový olej
  • Brambory nakrájené na kostičky
  • Smetanu – zakysanou, nebo rostlinnou
  • Kousek kvalitní uzeniny – vegetariáni mohou nahradit uzeným tempehem
  • Červenou papriku
  • Petrželku na ozdobu

Postup

  1. Cizrnu nechte přes noc namočit, pak vodu slijte a v nové vodě uvařte do měkka. V papiňáku ji máte uvařenou za cca 40 min, v klasickém hrnci to trvá max 1,5 hod. K cizrně můžete přidat trochu kmínu, bobkový list. Solit by se měla až v polovině varu z důvodu lepšího měknutí.
  2. Na olivovém (nebo jiném vhodném) oleji osmahněte cibuli.
  3. Přidejte sladkou papriku, krátce promíchejte, přidejte cizrnu a zalijte vývarem, ve kterém se cizrna vařila.
  4. Přidejte na kostičky nakrájené brambory. Polévka by měla být v tuto chvíli dost hustá. Část hustého obsahu totiž budete odebírat na zahuštění polévky.
  5. Vše nechte vařit do změknutí brambor.
  6. Přidejte smetanu. Rostlinnou můžete vlít rovnou, tu kysanou je dobré předem trochu rozmíchat s trochou tekutiny.
  7. Uvařenou cizrnu a brambory naběračkou odeberte do jiné nádoby i s vodou z hrnce a tyčovým mixérem umixujte na kaši.
  8. Vzniklou hmotu nalijte zpátky do polévky a dle „situace“ dohustěte, případně dořeďte.
  9. Dle libosti dochuťte.

Pokud máte cizrnu rádi, můžete také zkusit hladkou cizrnovou polévku nebo cizrnový guláš

TIP

Cizrny vždy uvařím rovnou celý pytlík (500g) a pak už je připravená k rychlému použití. Část dáte do polévky a část si můžete nechat na druhý den třeba do těstovin nebo udělat karbanátky. Uvařenou cizrnu je možné i zamrazit a v případě potřeby trochu odebrat třeba do zeleninové polévky nebo bramboračky.

Uzeninám je samozřejmě nejlepší se vyhýbat, když ji ale chcete občas do nějakého receptu použít, je dobré zaměřit se na kvalitu toho, co kupujeme. I mezi uzeninami existují obrovské rozdíly. Čím méně aditiv a čím více masa v uzenině, tím lépe. Stačí se začíst do složení. Také jde o celkové množství uzeniny. Když pro samou uzeninu nepůjde v polévce vidět cizrna, tak je to špatně. Pár kousků na „ovonění“ ale jídlu dodá šmrnc.

A když máte v polévce takové dvě skvěle zahušťovací suroviny, jako jsou brambory a cizrna, tak opravdu není nutné přidávat mouku.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Zdravé zahušťování

Část obsahu polévky se odebere, rozmixuje na kaši a tou se pak polévka sama zahustí. Není nutné přidávat mouku...

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Zuzik
Tak jsem cizrnu namočila přes noc, dopoledne uvařila polévku přesně podle receptu a nějak nám s manželem nesedla. Mě po ní pálila žáha (určitě to souvisí i s mým těhotenstvím) a manžel si dal dvě lžíce a říká: "Nějak mě to kope." a to se nijak zvlášť neofrňoval a chtěl to sníst. Tak nevím, čím by to mohlo být, možná jsem někde něco udělala špatně, smetana prošlá nebyla...mrzí mě to, protože mi opravdu chutná a ten pocit, že jíte něco zdravého je taky fajn :-)
Kamila (www.varilamysicka.cz)
No tak to je škoda, ale ve výživě je to normální, že co jednomu dělá dobře, druhému ne. Mohlo se jednat třeba o kombinaci cizrny a smetany. Člověk musí sledovat, jaké kombinace potravin mu dělají dobře a jaké ne. Někdo například nesnese luštěniny s obilovinami. Někomu vadí kombinace mléčného výrobku a ovoce apod. Pokud máte pocit, že se polévka špatně trávila (pálení žáhy), tak bych zkusila udělat jen cizrnový krém, který se i bez smetany obejde a bude lehčí. V těhotenství někdy i vadí cibule.
Katy N.
Výborná, chutnala celé rodině, najedli jsme se z ní jako hlavní jídlo.
Anonymní uživatel(ka)
Dělala jsem dneska a je výborná, zahustila jsem ji akorát vločkama a na smetanu jsem zapomněla;-)
Kamila (varilamysicka)
Děkuji za zpětné vazby, myslím, že se tato polévka dá udělat na mnoho způsobů a všechny projdou :-)
lenka Jurkovicova
Chystam se udelat a uz se moc tesim,dekuji za vlozeny recept :)
KačkaM
Polévka měla velký úspěch u dětí i dědečka, který mixované polévky nemá rád :-) Já teda rozmixovala celou, jelikož jsem přehlédla, že mám odebrat, jen část. Příště zkusím, dle receptu. Dědovi jsem ještě přidala na chuť krutony.
Jana
Polévka díky zakázané smetaně trochu kyselejší ale krásně hustá a zdravá. Přidala jsem lžičku uzené papriky a pro chlapy bych zřejmě dala ten kousek uzeného :) díky za inspiraci.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?