V tomto receptu bych ráda vyzdvihla 2 ingredience, a to mandlovou mouku a kešu ořechy.
Jak používám mandlovou mouku se dočtete dole v tipech.
Kešu ořechy doma nepoužívám jen jako "zobání" či součást svačinové krabičky. Ráda využívám jejich schopnost rozmělnit se na jemný krém, který lze využít při pečení nebo do různých dezertů. Jemná sladká chuť kešu je k tomu jako stvořená. Velkým benefitem je také jejich mimořádná výživová hodnota.
Ingredience
Na chlebíček
Vnitřní rozměr formy 25 x 11 cm
- 2 zralé banány - cca 180 g
- 2 vejce
- 100 g kešu ořechů + 100 ml vody na namočení
- 110 g polohrubé mouky
- 60 g mandlové mouky
- 130 g přírodního třtinového cukru nebo jiné sypké alternativy
- 70 g změklého másla
- 7 g kypřícího prášku do pečiva
Na krém
- 1 balení Mascarpone (250 g)
- 2 lžíce lehce povoleného másla
- K doslazení jemně mleté sypké oslazovadlo typu moučkový cukr nebo menší množství javorového sirupu
- Pro ještě lepší chuť lze dosladit bio vanilkovým cukrem s pravou vanilkou. Já používám tento vanilkový cukr.
Množství cukru či jiného sladidla záměrně nepíšu. Produkt mascarpone je přirozeně sladký a smetanový. Někomu bude vyhovovat méně sladký krém, jiní si tu trošku krému na své porci rádi užijí více sladkou.🙂
Kešu, mandlovou mouku i javorový sirup mají teď u Countrylife ve Velké jarní akci.👍
Postup
Jako první si namočím kešu do mírně teplé vody. Změknou a nabobtnají rychle. Pak je tyčovým mixérem ve vyšší nádobce včetně vody rozmixuji do hladka.
Banány rozmačkám nebo rozmixuji na kaši.
Ve větší míse vyšlehám do zhoustnutí vejce s cukrem. Pak postupně přidám ostatní ingredience - mouku, mandlovou mouku, prášek do pečiva, máslo a také rozmačkané banány a rozmixovaný kešu krém.
Promíchám a těsto pomocí stěrky rozprostřu do tukem vymazané a vysypané chlebíčkové formy.
Peču na 175 stupňů asi 50 minut. Zde velmi záleží na troubě a formě. Ke konci tedy otestujte špejlí, zda je i uvnitř uprostřed propečeno.
Chlebíček nechám vychladnout, vyklopím ho z formy a potřu připraveným krémem. Na krém jen rozmíchám mascarpone s máslem a dle aktuální potřeby vhodně dosladím. Krém je možné různě nazdobit. Já ho jen posypala skořicí. Hodí se ovšem i kakao, hoblinky čokolády, opražené ořechy, drobné ovoce, jedlé květy...
Nechám alespoň chvíli vychladit v lednici a pak krájím na plátky.
TIP č. 1 - Můžu do chlebíčku přidat ještě kousky čokolády?
Chtěla jsem teď, aby byl chlebíček jemný, bez kousků. Pokud preferujete strukturu, můžete ho ještě vytunit kousky ořechů, rozinkami, kvalitními čokopeckami...
TIP č. 2 - Na co se ještě hodí mandlová mouka?
Když už mám doma mandlovou mouku, používám ji na více způsobů. Tento moučník jsem konkrétně pekla z této jemné mandlové mouky Countrylife. Tato mouka většinou nechybí v kuchyni u lidí, kteří preferují nízkosacharidové stravování. Je ovšem vhodná pro každého, kdo chce nutričně obohatit jídlo, nebo chce v receptu snížit množství tradiční mouky.
A co s mandlovou moukou dál? Já ji přidávám do lívanců, do svačinových muffinů pro děti, skvěle také funguje na obalení ryb. Zkuste kostky lososa obalit v mandlové strouhance a opéct krátce na Ghí másle. Úžasné...🙂
TIP č. 3 - Je lepší javorový sirup A nebo C?
Určitě jste si v obchodech všimli, že některé sirupy mají označení A, jiné C. Pro který se rozhodnout? Nejkvalitnější a chuťově nejlepší je Javorový sirup Grade A. Je světlejší a používá se především tam, kde můžeme ocenit jeho jedinečnou chuť. Tedy ve studené kuchyni, např. na lívancích nebo snídaňových kaších.
☝️Doporučuji vyzkoušet také tyto mandlové sušenky slazené čekankovým sirupem.
Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.