Restovaná zimní zelenina jako základ výborných polévek

Polévky by měly být pravidelnou, ne-li každodenní součástí zdravého jídelníčku. Nikoho ale nebaví, když nemají pořádnou chuť. A dohánět to bujónem z kostky? Jde to i jinak ...

Novinky z myšičky

Nové recepty, tipy z praxe, moje doporučení

Volá mi ségra z Anglie a ptá se, jak má udělat dobrou zeleninovou polévku. První rada byla, aby zeleninu předem dobře orestovala ideálně na přepuštěném másle a základ tak chytl od začátku dobrou chuť…

Zeleninu je potřeba jíst v dostatečné míře i v zimě. Správnou volbou ale nejsou zeleninové saláty z čerstvé zeleniny, které organismus ochlazují. Ideální volbou je kvašená zelenina nebo kořenová zelenina, která je tepelně upravená dobře stravitelná pro tělo. Já ji v praxi pravidelně zařazuji nejčastěji ve formě polévek.

Ať už chcete udělat lehčí zeleninovou polévku nebo hutnou cizrnovou,vždycky chuti prospěje, když kořenovou zeleninu předem dozlatova orestujete.

Důležité je také použít správný tuk, který se nepřepaluje. Tím je například přepuštěné máslo Ghí, které má vysoký kouřový bod a dodá zelenině lahodnou chuť.

Budete potřebovat

  • Asi půl kila různé zeleniny. Základem by měla být mrkev, petržel nebo pastinák, celer, cibule, doplnit můžete také o zelený hrášek či fazolové lusky.
  • Přepuštěné máslo ghí
  • Sůl, případně koření na zeleninu dle typu polévky

Postup

  1. Zeleninu nakrájejte na menší kousky. Cibuli klasicky na kostičky, mrkev, petržel a celer na větší kostičky, fazolové lusky překrojte na půl.
  2. Na rozpálenou pánev dejte lžíci Ghí a zprudka restujte zeleninu tak, aby se opekla, “chytla” barvu, rozvoněla se …V průběhu restování ji můžete ochutit dle vašich preferencí.

Takto připravená zelenina je chutným základem polévek. Ať už se jedná o cizrnovou polévku, čočkovou polévku, bramboračku, zeleninovou polévku s domácími noky atd.

A pokud nemáte v plánu polévku, můžete ji využít i jinak:

  • s rýží a krůtím masem,
  • použít ji do karbanátků
  • rozmixovat ji, přidat žervé a vyrobit z ní pikantní pomazánku na topinky
  • smíchat s bulgurem a tempehem

Cibule, petržel, celer a mrkev jsou naše lokální plodiny, které je vhodné jíst především tepelně upravené. Jsou zdrojem vlákniny, biologicky aktivních látek a chrání naši imunitu.

Sdílet recept myšičky na: 

Facebook
x.com
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další recepty na myšičce

Polévka z pečené mrkve s domácím zeleným pestem

Když mrkev předem upečete a až poté z ní uvaříte polévku, budete překvapeni výbornou a intenzivní chutí. Výhodou jarní mrkve...

Polévka z pečené mrkve s domácím zeleným pestem

Když mrkev předem upečete a až poté z ní uvaříte polévku, budete překvapeni výbornou a intenzivní chutí. Výhodou jarní mrkve...

Salát s pečeným křupavým květákem a domácím ranch dressingem

Výživný salát plný barev, chuti a vlákniny. V hlavní roli růžičky květáku, které jsou atraktivně ochucené a do křupava upečené...

Pita sandwich s vege kuličkami a domácím dipem

Pita plná chuti s "nemasovými" kuličkami. Inspirujte se a zapojte do jídelníčku luštěniny...atraktivně. Když kuličky správně ochutíte, je vyhráno......

Reklama partnera myšičky