Rychle / jednoduše / zdravě

Pečená zelenina s dýní Hokaido + cizrnové placičky + jogurtový dip tahini

Do zlatova pečená zelenina v troubě, která je díky barevné paprice a zářivé dýni tak atraktivní. Stačí jen každý kousek napíchnout na vidličku a namočit do domácího jogurtového dipu vyladěného sezamovou pastou Tahini. Talíř skvěle doplní rychlé cizrnové placičky. Celá pánev zmizí natotata.
Pečená dýně s domácím dipem

 Ingredience na 1 pánev do trouby

 • 1 barevná paprika
 • 1 červená cibule
 • 2 střední brambory předvařené ve slupce
 • 1 malá cuketa (nebo jiná zelenina dle sezóny)
 • Proužky dýně Hokaido včetně slupky
 • Přepuštěné máslo Ghí
 • Olivový olej
 • Sůl, pepř
 • Oblíbené koření na zeleninu

Na tahini DIP

 • 1 hustý bílý jogurt
 • 1 lžíce Tahini - pasta z pražených sezamových semínek - doporučuji tuto HORIZON TAHIN
 • 1 lžíce citronové šťávy
 • 1 lžíce sladkého sirupu nebo medu - doporučuji zdravé Čekankové slazení Countrylife

Zeleninu a dip vhodně doplňte o další živiny podle toho, jak syté jídlo potřebujete. K zelenině a dipu sedí různé luštěninové placičky, marinované opečené tofu, ryba, vejce nebo jen kousek kváskového celozrnného žitného chleba.

 Postup

 1. Troubu rozehřeju na 190 stupňů. Pánev či malý pekáček vhodný do trouby vymažu přepuštěným máslem. Naházím do něj proužky cibule a plátky předvařených brambor. Ideální je, když jsou předem vařené ve slupce a vychladlé. V nouzi lze použít i syrové brambory, není to ale "ono". K cibuli a bramborám přidám ještě proužky papriky. Osolím, zakápnu olejem a dám péct asi na 20 minut.

 2. Po 20 minutách přidám špalíčky cukety a proužky dýně. Ty nepotřebují tak dlouhou úpravu. Dýni a cuketu zase trošku osolím a teď veškerou zeleninu posypu oblíbeným kořením. Někdy dávám grilovací, jindy orientální nebo jen bylinkové. Peču do lehkého zezlátnutí dýně a cukety dalších 20 minut.

 3. Zatímco se peče zelenina, připravím si DIP jednoduše tak, že všechny ingredience na něj smíchám malou metličkou do hladké konzistence a chuť vyladím tak, aby mi seděla.

TIP č. 1

Jak už jsem psala, k pečené zelenině se hodí různé luštěninové placičky. Můžete si udělat "od nuly" domácí placičky třeba z červené čočky, nebo jednoduše použít tuto směs Crispins cizrnové placičky. Ty vidíte na fotce a mám je ráda v zásobě. Zvládne si je sama udělat dcera a u nás doma oceníme, že jsou bezlepkové.

 TIP č. 2

Sezamová pasta Tahini je pasta z opražených dýňových semínek. Někteří výrobci tahini prodávají jako tekutou omáčku. Mně vyhovuje hustější konzistence. Pro jemnější chuť doporučuji Tahini bílé, pro výraznější praženou chuť zase tmavé tahini. Já jsem "závislá" konkrétně na tomto Tahini bez soli Horizon. Když tahini poprvé otevřete, může být ve sklenici odělený olej od semínek. Stačí tomu dát minutku a dlouhou čistou lžičkou obsah propojit do hladké konzistence.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Tahini recept

Když mi stačí připravit 2 porce, nejraději peču zeleninu v troubě v litinové pánvi. Pěkně ji vymastím přepuštěným máslem a naložím zeleninou. Nejdříve dávám tvrdší zeleninu a teprve po 20 minutách další druhy.

 
Co s omáčkou Tahini

Hustý bílý jogurt ochutím sezamovou pastou Tahini a doladím citronovou šťávou, čekankovým sirupem a solí. Důkladně vymíchám do hladka a dám vychladit.

 
Countrylife tahini

K pečené zelenině jsem tentokrát podávala rychlé cizrnové placičky. Dohromady se sezamovým dipem vynikající.🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?