Podmáslí je zakysaný mléčný výrobek s nízkým obsahem tuku, který můžeme samostatně pít jako zdroj bílkovin, nebo ho využít do receptů.
Pravé podmáslí je zbytkový produkt, který vzniká při výrobě másla. V této podobě se jedná o čirou tekutinu. Má nízký obsah tuku a je nutričně hodnotné. V této podobě se s ním však v obchodech nesetkáváme. Běžně koupit můžeme např. "kysané podmáslí". Jedná se o produkt, kdy se k původnímu základu přidává mléko nebo smetana a směs se nechává fermentovat za přítomnosti prospěšných bakterií. Vzniká tak fermentovaný mléčný výrobek.
Podmáslí se hodí do koktejlů, moučníků, do salátových dresinků, polévek, ale také do lívancových těst.
Lívance z podmáslí mě nadchly, inspirovala jsem se v časopisu Apetit z roku 2010. Experimentovala jsem však s různými druhy mouk. Klasickou pšeničnou mouku kombinuji půl na půl s různými druhy alternativních mouk a výsledek se vždy povede.
Tyto lívance mám vyzkoušené i v bezlepkové variantě, kdy jsem zkombinovala jemně mletou čirokovou a rýžovou mouku.
Po zkušenostech s "obyčejnou" pánví doporučuji na lívanečky kvalitní lívanečník. Kvalitní lívaneční se vyznačuje co nejlepším nepřilnav ým povrchem a silným dnem. V ruce je těžký. Cena je vyšší, ale stojí zato na lívanečníku nešetřit. 🙂
Ingredience
- 180 g hladké nebo jiné jemně mleté mouky (zkuste klasickou mouku zkombinovat s jinými alternativními moukami jako jemně mletá čiroková, rýžová, jáhlová atd.)
- 2 vejce (žloutky a bílky zvlášť)
- 300 ml kysaného podmáslí
- Olej na vytření pánve nebo lívanečníku
- 2 lžíce rozpuštěného másla
- 2 lžíce sypkého oslazovadla (druh dle vašeho stylu, může být i vanilkový cukr s přírodní vanilkou)
- 1/2 lžičky kypřícího prášku do pečiva (používám bio)
- 1/2 lžičky jedlé sody
- Špetka soli
- Olej nebo přepuštěné máslo na potření pánve
- Na dokončení banány a med nebo nějaký rostlinný sirup, případně hustý jogurt
Postup
- Žloutky oddělím od bílků. Z bílků vyšlehám sníh. Žloutky prošlehám s cukrem nebo jeho alternativou, s máslem, přidám podmáslí a postupně propojím s moukou, špetkou soli, kypřícím práškem a sodou.
- Do vzniklé hmoty jemně zapracuji sníh z bílků.
- Pánev nebo ideálně lívanečník rozehřeju, pomocí mašlovačky potřu tukem a lžící nanáším těsto. Na 1 lívanec dávám 2 lžíce těsta. Lívance opékám do zlatova z obou stran. Krátce, aby se zbytečně nepřepekly.
- Zatímco připravuji lívance, opeču si na jiné nepřilnavé pánvi vytřené troškou přepuštěného másla kolečka banánu. Ta na závěr pokapu medem nebo jiným sirupem.
- Lívance na talíři ozdobím podle toho, jak to kdo potřebuje. Může to být opečený banán, skořice, nebo zakysaná smetana smíchaná s tvarohem či jen hustý řecký jogurt.
☝️Preferujete lívance bez mouky s nižším obsahem sacharidů? Vyzkoušejte tyto jednoduché lívance z mandlové mouky.🙂
Ať se vám lívance povedou!🙂
Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.