Recept

Fazole Adzuki s krájenými rajčaty a batáty – syté jídlo bez masa, skvělé s bulgurem

Hustá fazolovo rajčatová směs doplněná o výživné batáty. Fazolky Adzuki patří mezi nejlépe stravitelné luštěniny a stojí zato zakomponovat je do oblíbených receptů. Tuto voňavou a sytou směs si můžete dát s chlebovou plackou, nebo přidat do misky kopeček bulguru či kuskusu.

Novinky z myšičky

Nové recepty, tipy z praxe, moje doporučení

Je tu další recept, ve kterém hlavní roli hrají fazole Adzuki. Mám je doma ve stálém repertoáru a naučila jsem se je pravidelně používat. Dobře se vaří a vyplatí se jich rovnou udělat více. V krabičce v lednici pár dní vydrží a máte hned po ruce skvělou ingredienci do pomazánek, rizot, karbanátků či různých eintopfů.

Ráda si z vařených Adzuki dělám i hladkou pastu, kterou pak mažu do tortill.

Důležitá je jedna věc. Myslet na Adzuki s předstihem a před samotným vařením je namočit. Mělo by stačit několik hodin, já je máčím nejraději přes noc. Hezky nabobtnají a rychleji pak změknou.

 Ingredience

  • 500 g uvařených fazolí Adzuki – cca 200 g suchých
  • 1 plechovka sekaných rajčat – cca 400 g
  • 500 ml zeleninového vývaru + další dle potřeby – skvělým pomocníkem je zeleninový bio bujón Countrylife
  • 1 střední batát
  • 1 větší červená cibule
  • 2 stroužky česneku
  • Přepuštěné máslo Ghí nebo olej
  • Sůl, pepř
  • Na doladění trochu kvalitního sladkého kečupu – ráda používám tento bio kečup Dennree
  • Na závěr čerstvé bylinky dle chuti a sezóny – např. petržel, koriandr, bazalka, oregano

 Postup

  1. Ze všeho nejdříve si dostatečně dopředu namočte fazole. Alespoň na pár hodin nebo klidně přes noc.

  2. Namočené nabobtnalé fazole slijte. V hrnci je znovu zalijte dostatečným množstvím vody a uvařte dle návodu do měkka. Jeden z postupů je vodu osolit už při vaření fazolí, aby měly lepší chuť.

  3. V hrnci orestujte na přepuštěném másle nebo oleji na drobno nakrájenou cibuli až lehce zezlátne. Vlijte sekaná rajčata a zalijte trochou vývaru. Nechte 10 minut probublávat, rajčata pak budou mít intenzivnější chuť.

  4. Přidejte na menší kostičky nakrájené batáty, česnek, sůl, pepř a zase dolijte trochou vývaru. Vařte do změknutí batátů asi 10 minut. Pod pokličkou.

  5. Ke konci do hrnce přidejte uvařené fazole, dle potřeby zbytek vývaru, trochu kečupu na vyrovnání kyselosti rajčat a nechte pár minut společně na mírném stupni provařit. Směs by měla být hustá.

  6. Dolaďte chuť jak vám vyhovuje, obohaťte směs voňavými bylinkami. Pro pikantní chuť můžete šmrncnout pálivým kořením. Hotovo!

Takto upravené fazole podávejte např. s opečenými chlebovými plackami nebo s bulgurem.

TIP č. 1 – Mohu místo krájených rajčat použít něco jiného?

Jako alternativu k krájeným rajčatům můžete také použít “hladkou” variantu, a to rajčatovou passatu. Mně vyhovují tato pasírovaná rajčata Dennree. Na eshopu Countrylife kupuji od této bio německé značky krájená rajčata, kečup, džemy, rostlinné “mléko” a pro děti rýžové chlebíky s hořkou čokoládou a jablečné pyré.

 TIP č. 2 – Jak efektivně pracovat s fazolemi Adzuki

Adzuki jsou malé fialové fazolky a jsou zajímavé především tím, že mají široké spektrum využití. Využijete je do více receptů, proto je efektivní jich rovnou uvařit více. Já jsem použila tyto adzuki v bio kvalitě. Když se naučíte pravidelně je zařazovat do jídelníčku, vyplatí se pak kupovat větší kilové balení. Uvařím si do měkka adzuki a část si odeberu pro tento recept. Zbylé uvařené fazolky pak používám do pomazánek, jako zdroj proteinu do salátů, perfektní jsou v rostlinných burgrech a své uplatnění mají také nasladko. Po rozmixování z nich ráda dělám vláčné fazolové brownies.

> ☝️Doporučuji vyzkoušet také tyto kuličky z fazolí adzuki pečené v troubě.

Sdílet recept myšičky na: 

Facebook
x.com
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

gooogle
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

Další recepty na myšičce

Krémová polévka z pečených kaštanů

Jemná a přirozeně hustá krémová polévka, jejíž základ tvoří pečené kaštany. Budete překvapeni její jedinečnou chutí a sytostí. Skvělá lehká...

Bramborové placky s tuňákem a kukuřicí

Tyto placky jsou u nás doma hitovka. Ingredience mám na ně vždy doma. Vynikající jsou teplé s domácím dipem ze...

Vychytaný wrap s tuňákem – vhodný i s sebou do krabičky

Tento tuňákový wrap vás zaujme svojí šťavnatostí, vychytanou náplní i sytostí. Kromě kvalitního tuňáka obsahuje i sýr cottage, tedy i...

“Tataráček” z červené řepy

Červená řepa je úžasná zelenina, která může zazářit a nadchnout i ty, kteří by si o řepu jinak ani kolo...