Recept

Banánové lívanečky z kysaného podmáslí – slazené tmavým Agávovým sirupem

Extra vláčné lívanečky. Základ těsta tvoří zakysané podmáslí, které jim dodá speciální chuť. V každém lívanečku jsou zapečená kolečka banánu. Díky tomu jsou uvnitř hezky mazlavé a nejsou tuhé...Perfektně je dozdobí i dosladí tmavý agávový sirup, který vyniká výraznou chutí.

Novinky z myšičky

Nové recepty, tipy z praxe, moje doporučení

Banánové lívance jsou většinou ty, které mají v tradičním těstě rozmixované banány. Tyto jsou úplně jiné. Jak díky podmáslí, tak banánu, který je zapečený uvnitř. Buď můžete tvořit minilívanečky, nebo je upéct v klasické velikosti. Podle toho jen dovnitř dáte přiměřené množství koleček banánu.

 Ingredience na 4 porce

  • 500 ml zakysaného podmáslí
  • 2 vejce
  • 200 g jemně mleté mouky – buď pšeničná hladká nebo kombinace více druhů
  • 1/2 lžičky bio kypřícího prášku do pečiva
  • 2 střední banány
  • Agáve sirup na doslazení – doporučuji tento Sirup agávový tmavý
  • Přepuštěné máslo Ghí
  • Dle chuti skořice

 Postup

  1. Pomocí metličky nebo mixéru vytvořte z podmáslí, vajec, mouky a půl lžičky kypřícího prášku hladké těsto. Hustotu musíte doladit podle druhu mouky. Těsto je hustější, krémové, rozhodně snadno neteče.

  2. Rozpalte si nepřilnavou pánev nebo palačinkovač a lžící nanášejte těsto. Pokud je to u vaší pánve třeba, vytřete ji Ghí máslem. Buď můžete dělat větší lívanečky nebo menší. Na 1 minilívaneček dejte 1 lžíci těsta. Jakmile těsto nanesete na pánev, položte na něj 2 kolečka banánu. Ihned zakápněte ještě trochou těsta, aby se banán schoval. Jakmile spodek zatuhne, každý lívaneček otočte a opečte i z druhé strany.

  3. Každou porci dle chuti ozdobte trochou skořice. Dle situace můžete doplnit jogurtem, bobulovitým ovocem. Zakápněte tmavým agávovým sirupem, který má výraznou chuť.

TIP č. 1

Agávový sirup je zahuštěná šťáva z kaktusů Agáve. Jedná se o sirup s nejvyšší sladivostí. Koupit můžete buď Agávový sirup světlý nebo Agávový sirup tmavý. Tyto sirupy se liší svojí chutí. Světlý je jemný, více neutrální a je dobré ho použít tam, kde nechcete ovlivnit chuť jídla. Tmavý sirup má výraznější karamelovou chuť a zaslouží si být tam, kde má šanci vyniknout. Jako jsou třeba tyto banánové lívanečky.

 TIP č. 2

Skvělým tukem k opékání je přepuštěné máslo Ghí. Jak vidíte na fotkách u receptu, použila jsem Ghí v bio kvalitě od Countrylife. Výhodou Ghíčka je jeho tepelná stabilita a odolnost vůči přepálení. Další skvělou vlastností je jeho výjimečná chuť a také to, že není třeba ho uchovávat v lednici. Jen tak se totiž nezkazí…

> ☝️Nápad na další zajímavý dezert? Doporučuji vyzkoušet tyto Blondies s tahini z černého sezamu.

Sdílet recept myšičky na: 

Facebook
x.com
Pinterest

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

gooogle
Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
Click Here

Další recepty na myšičce

Krémová polévka z pečených kaštanů

Jemná a přirozeně hustá krémová polévka, jejíž základ tvoří pečené kaštany. Budete překvapeni její jedinečnou chutí a sytostí. Skvělá lehká...

Bramborové placky s tuňákem a kukuřicí

Tyto placky jsou u nás doma hitovka. Ingredience mám na ně vždy doma. Vynikající jsou teplé s domácím dipem ze...

Vychytaný wrap s tuňákem – vhodný i s sebou do krabičky

Tento tuňákový wrap vás zaujme svojí šťavnatostí, vychytanou náplní i sytostí. Kromě kvalitního tuňáka obsahuje i sýr cottage, tedy i...

“Tataráček” z červené řepy

Červená řepa je úžasná zelenina, která může zazářit a nadchnout i ty, kteří by si o řepu jinak ani kolo...