Žitné těstoviny s tempehem - zdravé a extra rychlé

01.03.2014 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Nemusíte byt vegetarián či vegan, abyste si mohli občas pochutnat na jídlech s tempehem či sojovou smetanou. Rychlé, chutné, zdravé pro všechny.

Budete potřebovat

Postup

  1. Žitná kolínka uvařte podle návodu. Pozor, nerozvařit.
  2. Tempeh nakrájejte na kostičky (celý tempeh je na 2 a více porcí) a krátce ho opečte na troše olivového oleje, spíše jen prohřejte.
  3. Lehce okořeňte a podlijte trochou smetany, nejlépe rostlinné. Prohřejte a smíchejte s uvařenými žitnými kolínky.
  4. Jelikož jídlo samo o sobě neobsahuje zeleninu, podávejte na talíři s čerstvou nebo kvašenou zeleninou.

TIP

Jak žitná kolínka, tak uzený tempeh jsou chuťově výrazné, nepřežeňte to tedy s jakýmkoliv kořením. Koření má jen lehce ochutit smetanu a pokrm doladit. Jednou jsem to s kořením přehnala a jídlo bylo zkažené. Méně je více ...

V čem spočívá výhoda těstovin uvařených "na skus"?

Zbytečně převařovat těstoviny je nejspíš doménou našich končin. Důvod, proč to nedělat, není jen estetický či chuťový, nýbrž i výživový. Z pohledu zdravého životního stylu by se těstoviny (ale i třeba rýže) neměly zbytečně převařovat proto, že tím zvyšujete jejich glykemický index, což není žádoucí. V praxi to znamená, že tím zvyšujete rychlost vstřebávání cukru do krve. Celozrnné těstoviny mají obecně nižší glykemický index než těstoviny klasické, jsou tedy vhodné pro zdravý životní styl, obzvláště pak pro lidi, kteří chtějí shodit nějaké to kilo.

Celozrnné těstoviny a malé děti

Celozrnné těstoviny jsou bohaté na vlákninu, není tedy vhodné je zařazovat do jídelníčku nejmenších dětí, jejichž trávicí trakt není uzpůsoben na trávení většího množství vlákniny.