Vydatná rychlá polévka z červené čočky

15.05.2012 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Tato polévka vznikla tak, že jsem zaexperimentovala a vyzkoušela kombinaci rajčat a červené čočky. Rajčata dodají polévce výraznou chuť, není pak potřeba ji nijak zvlášť dochucovat. Na této polévce mě baví její snadná a opravdu rychlá příprava, která vás v celkovém čase u linky (kuchyňské) nebude stát více jak 30 minut :)

Na 3 litry polévky budete potřebovat

Postup

  1. Cibuli (nebo klidně jarní cibulku) nakrájejte na kostičky a osmahněte na oleji.
  2. Přidejte lžíci hladké mouky a krátce zasmahněte (tento krok lze vynechat)
  3. Přidejte cca 2 litry vody a ochuťte solí nebo bujónem.
  4. Vsypte zbytek ingrediencí - červenou čočku (předem propláchnutou v horké vodě), pokrájená rajčata, na kolečka pokrájenou mrkev a uzeninu.
  5. Vařte cca 15 minut
  6. Na závěr polévku ochuťte majoránkou.

Pokud to s množstvím ingrediencí přeženete a na konci varu zjistíte, že se vám z polévky stal pěkně hutný „eintopf“, nic se neděje. Stačí ji trochu doředit a je hotovo.

TIP

Pokud chcete polévku dát i dětem, můžete si pohrát s konzistencí. Mojí dceři kousky surovin v polévce vadily, tak jsem ji „projela“ tyčovým mixérem a stala se z ní chuťové fantastická hladká polévka, která měla najednou úspěch :)

Proč je červená čočka dobrá?

Tato polévka je rychlá především proto, že jsem v receptu použila červenou čočku. Červená čočka je čočka loupaná. Díky chybějící slupce není nutné čočku přes noc namáčet, je lépe stravitelná a nenadýmá. Při vaření se mění její barva z červené na žlutou a je uvařená do 15 minut.

Pro maminky

Červená čočka se skvěle hodí i pro těhotné a kojící maminky, kterým tradiční luštěniny mohou způsobit nadýmání. Vzhledem k výborné stravitelnosti může být červená čočka podávána i kojencům. Zhruba od 9. měsíce věku můžete do příkrmu přidat 1 lžičku uvařené čočky a s rostoucím věkem množství navyšovat.