Křupavé kuličky z červené čočky a bulguru - skvělé samotné i v omáčce

20.02.2023 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Různé křupavé kuličky bez masa jsou atraktivní záležitostí. Základem úspěchu je, aby hezky držely pohromadě a byly dobře dochucené. Často podobné kuličky, třeba z cizrny nebo fazolí adzuki, připravuji v troubě. Tady jsou ale jinak 2 zásadní věci.

Zaprvé jsem na přípravu kuliček nepoužila uvařenou čočku, ale jen dlouze namočenou. Tento princip je běžný také u falafelu.

Zadruhé jsem kuličky osmažila, aby měly šmrnc, byly zlatavé a křupavé. Chytře se toho dá dosáhnout v horkovzdušné fritéze.

 Ingredience

 Postup

  1. Suchou červenou čočku namočte do vody a nechte ji bobtnat ideálně přes noc.

  2. Bulgur připravte podle návodu výrobce a uvařte ho do měkka.

  3. Cibuli nakrájejte na drobno. Česnek prolisujte.

  4. Nabobtnalou změklou čočku rozsekejte na drobno jak to jen půjde. Potřebujete k tomu nějaký sekáček/cutter. Pak přidejte uvařený vychlazený bulgur, cibuli, česnek, petržel a dochuťte solí, pepřem. Vše dohromady promixujte. Na závěr směs dohustěte asi 2 lžícemi mouky nebo jinou "suchou" ingrediencí dle vaší preference. Cílem je to, aby šly z hmoty tvarovat kuličky.

  5. Aby se kuličky při koulení nelepily na ruce, můžete je poprášit také trochou mouky. Hodí se třeba cizrnová.

  6. Když jsou všechny kuličky připravené, osmažte je do zlatova. Jde to na pánvi, mnohem lepší možností je však horkovzdušná fritéza.

Takto připravené kuličky můžete jíst samostatně, nebo je vkládat do různých smetanových či rajčatových omáček.

TIP č. 1

Na fotce vidíte verzi, kdy jsem kuličky pojala ve stylu "koprovky". Koprovou omáčku jsem udělala jemnější chuti a v rostlinném stylu. Místo tradiční smetany jsem použila rostlinnou. Mám ráda třeba mandlovou nebo kešu. Kopr jsem použila nakládaný ve sladkokyselém nálevu, což zajistilo typickou chuť. Jako přílohu jsem zvolila malé brambůrky vařené ve slupce.

 TIP č. 2

Bulgur můžete sehnat v hrubší a jemnější verzi. Vždy jde o to, jak na drobno je zrno nalámané. Pro různé náplně či karbanátky vždy volím "menší" jemnější bulgur, který je poddajnější. Poznáte to hned na pohled. Je to zrovna tento bulgur Countrylife.

TIP č. 3

Bulgur není třeba vařit dlouho. Doporučuji využít metodu, kdy se povaří jen pár minut v poměru 1 díl bulguru na 2 díly vody a nechá se pod pokličkou cca 20 minut dojít. Tato příprava je "chytrá" a navíc šetří energii.

> ☝️Další nápad, jak zapojit luštěniny? Vyzkoušejte tento skvělýdip z máslových fazolí.