Domácí ledový čaj s pomerančem

19.04.2013 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Ledové čaje patří bezpochyby mezi nejoblíbenější letní nápoje. Zkuste se ale dívat na obaly, některé jsou jen obarvené vody plné cukru a chemie. Kupovaný ledový čaj má ke klasickému čaji s jeho ozdravnými účinky skutečně daleko. Zapomeňte na tyto kalorické bomby a pojďte si udělat domácí ledový čaj...

Budete potřebovat

Postup

  1. Čaj připravte dle návodu. Můžete uvařit rovnou 2 litry a pak čekat, až zchladne, aby mohl do lednice, nebo uvařte jen ½ litru silného čaje, který pak doplňte studenou, nejlépe filtrovanou, vodou. Čaj tak bude rychleji studený a můžete ho dát tím pádem do lednice dříve. Obyčejně vychladnutý čaj, byť s kostkami ledu, není dostatečně ledový.
  2. Po řádném vychlazení čaje do něj před jeho podáváním vymačkejte šťávu z 1 nebo 2 pomerančů. Pár plátků pomeranče si předem odkrojte na ozdobu.
  3. Máte-li v květináči či na zahrádce meduňku, vhoďte do džbánku pár omytých lístků.
  4. Chcete-li čaj sladší, přidejte trochu třtinového cukru, popř. sirupu z Agáve, nebo, dietněji, prášek z rostlinky Stevie.
  5. Dostatečně vychlazený čaj ještě zasypte kostkami ledu a super osvěžení je na světě!

Zkuste si ledový čaj udělat z čaje Pu-Erh. Proč?

Tento čaj jsem objevila teprve před rokem a od té doby mi doma nechybí. Čistý má takovou zemitou, jak se říká kouřovou chuť, proto občas sáhnu po jeho přírodně ochucené verzi, třeba gingem, která ho zjemní. Čaj Pu-Erh je nazýván čajem čínských císařů, protože se dříve do ruky nedostal každému. Má léčivé účinky a je také nazýván požíračem tuku. Jedná se tedy o ideální doplněk redukčních diet. Dále pročišťuje organismus, posiluje imunitu a zabraňuje množení bakterií.

Domácí varianta ledového čaje je pro mě jasným vítězem.Zajímavé je uvědomit si, že zatímco 1 sklenice kupovaného ledového čaje obsahuje min. 3 kostky bílého cukru, u domácího čaje by tyto 3 kostky bohatě postačily k oslazení 2 litrů ...

Kamila