Rychle / jednoduše / zdravě

Koprovka jinak - Šmakoun v akci

Koprovka může být těžké jídlo plné tuku, bílé mouky a masa. Ale také nemusí, pokud zkusíte její odlehčenou verzi ...
Koprovka se šmakounem

Když jsem zkoušela dělat větší množství koprovky klasickým způsobem, tak jsem se nestačila divit, kolik másla, bílé mouky a smetany člověk spotřebuje. Spolu s knedlíky a kusem hovězího se jedná o jídlo, které vás spíš vyřadí z provozu, než aby dodalo energii. Problémem také bylo vychytat hustotu. Zvykla jsem si proto dělat koprovku "svým způsobem". Je výborná, ale vidět její přípravu Pohlreich, tak ho asi klepne pepka.

Já koprovku dělám s bramborem a vejcem. Jednou koprovka byla, ale uvařená vejce ne. Vzpomněla jsem si tedy na Šmakouna v lednici, který je vlastně z vaječných bílků. Plátek jsem jen lehce prohřála v koprové omáčce, přihodila dvě brambory a během chvilky bylo hotovo. Šmakoun nebo také Shmaky či eggcheese se dá používat snad na všechny způsoby, přesto jej lidé rádi nejčastěji používají do různých salátů, těstovin či k zapékání. Nedávno jsem si potrvrdila, že skvěle poslouží i do takové klasiky, jako je koprovka.

V tomto článku není přesný recept na koprovou omáčku, dělám ji pokaždé jiné množství a dolaďuji za pochodu. Svůj postup jsem popsala níže.

Budete potřebovat

  • Brambory vařené ve slupce
  • Šmakouna (Shmaky, eggcheese, balení obsahuje 2 kousky, koupíte ve větších supermarketech či zdravých výživách)

Na koprovou omáčku

  • Hladkou mouku (může být část klasické a část jemně mleté celozrnné)
  • Cibuli
  • Rostlinný olej a kousek másla
  • Zeleninový vývar (zchladlý)
  • Smetanu zakysanou (dá se použít i rostlinná)
  • Na další závěrečné zahuštění – může být jáhlová či rýžová mouka, instantní mouka.
  • Na dochucení – cukr, ocet nebo citronová šťáva, trocha soli nebo Solčanka

Postup

  1. Do hrnce rozpusťte olej s máslem, přidejte nakrájenou cibuli. Až zesklovatí přisypte pár lžic jemně mleté mouky (hladká, jemně mletá celozrnná) a míchejte, až jíška začne vonět.
  2. Přilijte postupně zchladlý zeleninový vývar a pořádně promíchejte metličkou. Pokud konzistence není hladká, můžete základ projekt tyčovým mixérem.
  3. Přidejte kopr (obraný čerstvý nebo nakládaný včetně nálevu) a vařte cca 20 minut.
  4. Do provařeného omáčkového základu vmíchejte předem rozmíchanou zakysanou smetanu (lze použít i rostlinnou smetanu)
  5. Hustotu omáčky dolaďte za pomoci rýžové mouky, či rozmixovaných instantních jáhlových vloček či jiné instantní mouky. Třeba i obyčejná suchá směs "špaldová kaše" pomůže omáčku výborně dohustit, aniž by to mělo vliv na chuť. Dokonce to doporučují i na obalu výrobku "Vhodné k zahuštění omáček"

Jako přílohu podávejte brambory, které se vařily ve slupce.

Tento způsob přípravy koprovky s bramborem a se Šmakounem je vhodný pro kohokoliv, obzvlášťe pak třeba pro lidi, kteří se potřebují hlídat a dostanou chuť na omáčku.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Adidon
děkuji všem,kteřed mě neodsuzujed za to,že to me1m re1da poře1dně. nmoehu si pomoci-s jeddlem roste chuť:-)a omlouve1m se těm,ktere9 jsem pohoršila-možne1 by mi za to měli de1t na zadek:-) diblik.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?