Rychle / jednoduše / zdravě

Buřtguláš zdravěji

Když už vařím buřtguláš, chci ho dát i dětem. Proto jsem si zvykla dělat tuto variantu, která není tak tučná, zato je výživnější.
Recept s cizrnou

Párky jsem vybrala kvalitní, dala jsem jich daleko méně, než se dává buřtů či točeňáku do buřtguláše, přidala jsem cizrnu, která je výživnou luštěninou s výbornou chutí. Když se dobře uvaří, je měkká, máslová a do tohoto jídla sedne. Zcela jsem se obešla bez mouky, pro lepší konzistenci jsem do hrnce na jemno nastrouala velkou bramboru.

Na fotce v talíři můžete vidět i nakrájené těstoviny. Měla jsem uvařené "trubky", tak jsem jich tam nakonec pár překrojila. Prostě eintopf ;-)

Budete potřebovat

  • Brambory
  • Uvařenou cizrnu
  • Kvalitní uzeninu
  • Cibuli
  • Trochu rajčatového protlaku
  • Olivový olej
  • Na dochucení - červenou papriku, sůl, drcený kmín, česnek, majoránku, pepř

Postup

  1. Cibule nakrájejte a orestujte dozlatova na olivovém oleji, případně jiném tuku, který se nepřepaluje. Čím víc cibule, tím voňavější a hutnější základ vyrobíte.
  2. Přidejte na kostičky pokrájenou uzeninu a krátce opečte. Použila jsem párky s vysokým obsahem masa. Nedávám jich moc, spíš jen tak na "ovonění"
  3. Zasypte červenou paprikou, ochuťte trochou soli nebo sypkého bio bujónu a drceného kmína.
  4. Přidejte na kostičky nakrájené brambory a uvařenou cizrnu.
  5. Zalijte vodou nebo vývarem, jen tak akorát, aby byly brambory ponořené.
  6. Přidejte jednu na jemno nastrouhanou bramboru, která jídlo přirozeně zahustí. Lepší chuť zajistí trocha rajčatového protlaku. Česnek dávám až na konec, stačí jeden stroužek, aby chuť zůstala jemná.
  7. Vařte do změknutí brambor.

Vegetariánská varianta

Místo uzeniny můžete použít tempeh nebo uzeného Šmakouna. Postup je stejný.

TIP, jak ještě více zahustit

Pokud by byl "buřtguláš" málo hustý, použijte jednoduchý trik, který je u mě v kuchyni běžnou záležitostí :-) Odeberte z hrnce jednu naběračku brambor, cizrny atd.. Rozmixujte ji na kaši a vlijte zpět.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Jana
Dobrý den paní Kamilo, buřtguláš jsem už dlooooouho neděla a když jsem včera mrkla na vaše stránky a vyskočil na mě nový recept, dostala jsem na něj chuť :) Povedl se, jen uvařenou cizrnu jsem neměla k dispozici, tak jsem dala alespoň v konzervě. Prostě opět další recept, co nezklamal. Dnes k obědu budu opakovat váš recept na tvarohové knedlíky, jen místo jahod budou meruňky :))
Kamila (varilamysicka)
Jano, mockrát díky za zprávu :-) Poradila jste si dobře. Cizrnu sama nejraději vařím, vždy půl kila, zároveň mám ale k dispozici vždy jako železnou rezervu malou konzervu cizrny. Během chvíle z ní lze vyrobit spoustu dobrých a rychlých jídel. Teda, s těmi knedlíky jste mě také navnadila, budu dnes koukat po cestě, až pojedu autem domů, zda někdo neprodává pěkné domácí meruňky :-)
Petra
Dobrý den, tak dnes jsme měli s dětmi (2 a 5 let) k obědu tento výborný buřtguláš a jen se po něm zaprášilo! A meruňkové knedlíky dle Vašeho receptu už mám i na mrazáku v zásobě :-) Moc děkuji za Vaše úžasné recepty - co jsem objevila Vaše stránky, vařím a peču výhradně dle Vašich receptů a musím říci, že je jeden lepší jak druhý. Moc děkuji a přeji, ať se daří i nadále plodit takto úžasné recepty :-)
Kristýna
Zdravím, jen jsem se chtěla zeptat, je buřtguláš správně zařazen mezi polévky? Já ho totiž za polévku nepovažuji, díky Kristýna
Šarik
Mým dětem cizrna v buřtguláši moc nejede, tak jsem ji nahradila červenou čočkou. Nejen, že gulášek hezky zahustí, ale chuťově s ním krásně splyne. Tož tak. :-)
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?