Rychle / jednoduše / zdravě

Zimní salát - vitaminová bomba ve skleničce

Jak doplňovat v zimě vitaminy tím nejpřirozenějším způsobem? Třeba tímto salátem.
Červená řepa

Tento výborný vitaminový salát přivezli na ochutnání mí rodiče, kteří ho dělali podle receptu paní Květy z Nejdku. Salát si prakticky připravíte do skleniček a můžete podávat k jakémukoliv jídlu ..

Budete potřebovat

 • 1kg červené řepy (na jemno nakrouhané)
 • 1kg bílého zelí (na jemno nakrouhané)
 • 200g cibule (na jemno nakrájené)
 • 3-5 lžic nastrouhaného křenu (nebo přiměřené množství křenové pasty)

Na nálev

 • 0,5l vody
 • 1/4l octa
 • 2 lžíce soli
 • 120g cukru
 • Několik kuliček pepře

Postup

 1. Nakrouhejte na jemno červenou řepu, bílé zelí, nakrájejte cibuli a nastrouhejte křen, případně použijte křenovou pastu.
 2. Připravte si nálev tak, že všechny suroviny, tedy vodu, ocet, sůl, cukr a pár kuliček pepře společně několik minut povařte.
 3. Nálev nechte vychladnout.
 4. Ve větší míse pak všechnu zeleninu promíchejte společně s vychladlým nálevem. Pořádně promíchejte a nechte 24 hodin odležet, než směs povolí šťávu.
 5. Po 24 hod. nandejte do sklenic i se šťávou a sterilujte 5 min. při 90 stupních.

TIP

Stejným způsobem lze připravit menší množství salátu a pokud ho budete skladovat v lednici a v dohledné době sníte, nemusíte sterilovat.

Červená řepa, zelí, cibule a křen jsou plodiny, které našemu tělu dodávají velké množství živin, mají pozitivní vliv na náš trávící systém, působí proti bakteriím, virům a plísním v našem organismu. Tento salát je především v zimním období ideální volbou, jak posílit imunitní systém.

Pozor!

Podobné saláty bývají k zakoupení v plastových průhledných kelímcích. Vždy se podívejte na složení. Na první pohled se jedná o kelímek plný zdraví, po přečtení etikety tento názor můžete změnit. Mnohdy obsahuje zdraví škodlivé chemické konzervanty a vy chcete své zdraví přeci posílit a ne odrovnat.

Doporučení

Krouhání červené řepy vyžaduje zvláštní oblečení - nejlépe bílou sváteční halenku ;-)

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Zdravý zelný salát s řepou

Sklenička plná vitaminů, která je v zimě kdykoliv při ruce.

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Eva
Super recept ze samých mňam surovin. Děkuji, je výtečný.
Stano
noo namiesto octa by tam dal iny ocot - zdravšii !
Jirka
Ta řepa je vařená ?
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?