Rychle / jednoduše / zdravě

Zelný salát - dobře chutnající porce vitaminů za pár korun

Zeleninové saláty jsou oblíbené, občas je to ale to samé dokola. Rajčata, okurka, salát...Zelný salát je příjemnou změnou a může doplnit jakékoliv jídlo.
Jednoduchý zelný salát

Koupíte hlávku zelí, nakrouháte, přidáte pár ingrediencí, pořádně promačkáte a po odležení máte pochoutku za pár korun s pořádnou porcí vitamínů. Zeleninové saláty jsou oblíbené, občas je to ale to samé dokola. Rajčata, okurka, salát...Zelný salát je příjemnou změnou a může doplnit jakékoliv jídlo.

Budete potřebovat

 • Menší bílé hlávkové zelí
 • 1-2 mrkve
 • 2 lžíce cukru
 • lžičku soli (nebo dle chuti)
 • cca 50ml kvalitního oleje
 • 3 lžíce octa (nebo 1 lžíci octa a 2 lžíce citronové šťávy)
 • kdo chce, tak křen (čerstvý nebo křenovou pastu ve skleničce, lze ho vynechat)

Postup

 1. Zelí nakrájejte na tenké nudličky. Buď na krouhači nebo pomocí velkého nože. Jde to celkem dobře. Tvrdý košťál samozřejmě odkrojte.
 2. Mrkev nastrouhejte na hrubo a přidejte k zelí.
 3. Ochuťte cukrem, solí, octem (případně citronovou šťávou) a přidejte olej.
 4. Všechno důkladně promíchejte. Směs pořádně propracujte a promačkejte rukama, zelí pěkně zkřehne a pustí šťávu.
 5. Nechte alespoň hodinku odležet, pak teprve podávejte. Druhý den je ještě lepší!

Proč by muži měli jíst křen?

V dávnějších dobách se křen vždy spojoval s mužstvím. Tato bylina měla svým kořenem léčit všechny "manželské nemoci". V evropských zemích křen nikdy nesměl chybět na stole svatební hostiny. Miska se strouhaným křenem byla určena především ženichovi. Tomu měl dodávat odvahu a sílu při plnění manželských povinností. V některých evropských oblastech se dodržoval další zvyk přípravy křenu pro ženicha na svatební hostinu. Nevěsta musela nastrouhat kořen křenu vlastnoručně a pokud tak učinila bez jediné slzičky, bylo to znamením, že své panenství už ztratila.

Tak co, milé dámy, kdo zítra své polovičce připraví zelný salát s křenem? ;)

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Zelný salát

Zatímco jiným salátům odležení škodí, zelenina vadne, zelnému salátu nějaká ta čekačka v lednici vyložené prospívá ...Druhý den je ještě lepší :)

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?