Rychle / jednoduše / zdravě

Vege čevabčiči s dušeným kyselým zelím

Tradičně vypadající jídlo pojaté v čistě rostlinné verzi. Chuťově atraktivní a výrazné NEmasové šišky opečené raz dva, k tomu pořádná porce šťavnatého sladkokyselého zelí a bramborová příloha. Chutná vegetariánům i všežravcům.🙂
Jak nahradit mleté maso

Čevabčiči je v tradiční podobě mleté ochucené maso vytvarované do malých šišek. Je to jídlo typické pro oblast Turecka a Balkánu. U nás se tradičně servíruje s vařeným bramborem, cibulí a hořčicí.

Mým cílem teď bylo vytvořit VEGE variantu a zapojit zelí, aby v jídle byla splněná porce zeleniny a vlákniny atraktivní formou.

Samozřejmě existují různé rostlinné alternativy čevabčiči ze základních surovin. Nejde však jen o to servírovat "něco", co má tvar válečku a hotovo. Musí to také zajímavě chutnat. Čevabčiči z červené čočky nebo pohanky zkrátka chutná po původní surovině a s tím se musí počítat...

Mně se osvědčila směs, alternativa mletého masa VEGE burger , kterou jsem ještě doplnila o cibulku navíc a už jen lehce dochutila kořením bez soli v balkánském duchu.

To zelí v receptu je teď moje oblíbená verze a dělám ho takto nejen jako přílohu k různým jídlům, ale i k nokům či jako náplň do slaných závinů.👍

 Ingredience

Čevabčiči bez masa

  • 1 balení rostlinné alternativy mletého masa VEGE burger s cibulkou
  • 200 ml vody + 60 ml oleje
  • 1 střední cibule
  • 1 lžička koření - může být koření s paprikou nebo Čubrica nebo Adžika

Dušené zelí

  • 500 g kysaného bílého zelí (1 sáček)
  • 1 velká cibule
  • 1 velké sladší jablko
  • Vývar na podlití (menší hrnek)
  • 1 vrchovatá lžička tmavého přírodního cukru s vyšším obsahem melasy - použila jsem Mauritius Muscovado (nebo alternativa dle vašeho stylu)

Příloha vařené brambory nebo chlupaté knedlíky + přepuštěné máslo Ghí na pokapání

☝️Jak ještě použít alternativu mletého masa? Doporučuji tyto VEGE LASAGNĚ

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Vegetariánské čevabčiči

Tentokrát jsem na šišky použila jako alternativu mletého masa směs na Vege burger od Labety. Hmota je ochucená sama o sobě výborně, já jsem ji však ještě okořenila v "balkánském duchu".

 
Alternativa mletého masa

S bramborem a cibulovým salátem nebo netradičně s dušeným kyselým zelím a chlupatými knedlíky. Obojí mňam!🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?