Rychle / jednoduše / zdravě

Víno & jídlo: Tyrolské fleky se zelím a bílým vínem

Oblíbené tradiční jídlo rakouské kuchyně, které stojí jen na několika ingrediencích. Kombinace kvalitních fleků, orestované cibulky a dobře ochuceného zelí je osvědčená. V Tyrolsku zelí podlévají bílým vínem, které mu dodá typický šmrnc.
Fleky se zelím Rakousko

Flíčky se zelím je nám všem známé jídlo z dětství, které se dá připravit ve více variantách. V Rakousku dokonce patří mezi tradiční jídla. Tyrolský recept má jeden zásadní fígl. Přidávají totiž do zelí bílé víno. Talíř fleků pak ještě zdobí zakysanou smetanou a pažitkou.

Doporučuji použít kvalitní bílé víno, které zajistí tu správnou chuť. V tomto receptu se o víno postaralo opět vinisto, které je parťákem tohoto webu v oblasti párování jídla s vínem. Na vinistu mají velmi kvalitní vína za dobré ceny ze všech koutů světa...

 Ingredience

 • 350 g velkých vaječných fleků
 • 1/2 hlávky středního bílého zelí (asi 450 g)
 • 2 cibule
 • 3 lžíce másla Ghí
 • 150 ml suchého bílého vína
 • sůl
 • pepř
 • drcený kmín
 • lžíce husté zakysané smetany a pažitka na ozdobu

 Postup

 1. Zelí očistěte, překrojte na půl a nakrouhejte.

 2. V hlubší pánvi orestujte do zlatova na másle Ghí 2 na drobno nakrájené cibule. Přidejte zelí a chvíli restujte.

 3. Zalijte bílým vínem, osolte, opepřete a přidejte drcený kmín. Zelí duste pod pokličkou asi 20 minut.

 4. Zatímco se zelí dusí, uvařte si dle návodu fleky a smíchejte je s kouskem másla. Jakmile je zelí měkké, nebo podle vašich představ, přimíchejte fleky.

 5. Každou porci doplňte lžící husté zakysané smetany a ozdobte pažitkou.

TIP č. 1

Suché bílé víno do tohoto receptu si můžete vybrat podle svých představ. Jeden z druhů, který se hodí nejvíc, je Riesling. Doporučuji mrknout na vinisto do sekce suchá bílá vína . A když jsme u toho Rakouska, zaujal mě tam také "Degustační set Rakousko 5+1 zdarma".

☝️Kdybyste měli chuť přeskočit z Rakouska do Itálie, doporučuji vyzkoušet recept pinsa romana.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Vinisto bílá vína

Jedno z pravidel říká, že jaké víno dáte do jídla, můžete si dát i k jídlu. Teď to byl Riesling. Mrkněte na vinisto.cz, je tam z čeho vybírat...

 
Bílé víno riesling recept

V rakouském podání se porce fleků zdobí lžící husté zakysané smetany a pažitkou. Tak dobrou chuť a na zdraví!

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?