Vesnický nákyp s červenou čočkou

10.08.2016 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Oškrábat pár brambor nebo batátů, nakrájet mrkev a cibuli, propláchnout čočku - nic složitého. Zatímco se brambory vaří, vedle v hrnci si připravíte čočkovo-zeleninovou směs. Maximálně půlhodinka práce, pak už se stará trouba. Základem je dostatečně ochutit jak bramborovou "peřinu", tak čočkovou směs a výsledkem budete mile překvapeni.

4 porce

Budete potřebovat

Postup

  1. Brambory oškrábejte, uvařte v osolené vodě do měkka. Vodu sijte a brambory ušťouchejte. To samé můžete udělat s batáty. Já jsem zvolila variantu půl na půl. Do brambor jsem vmíchala kousek másla a jednu kostičku žervé, aby byly krémovější. Zrovnatak můžete do brambor nastrouhat trochu výrazného sýra.
  2. Na olivovém oleji orestuje na kousky pokrájenou cibuli a mrkev, pak přidejte propláchnutou červenou čočku. Zalijte vývarem a vařte 10 minut.
  3. Přidejte na malé kousky pokrájená rajčata, hrášek, česnek, ochuťte kořením, worcestrovou omáčkou a vařte ještě 5 minut. Čočce svědčí i pálivá chuť, zajímavé je přidat koření Tabasco.
  4. V případě potřeby čočkovou směs lehce dohustěte, aby nebyla zbytečně řídká. Mně perfektně posloužily 3 lžíce kukuřičné strouhanky.
  5. Čočkovou směs přendejte do menšího pekáčku a nechte chvíli zchladnout. Navrch rozprostřete ochucené a ušťouchané brambory nebo batáty.
  6. Dejte zapéct do trouby na 200 stupňů po dobu asi 20 minut. Jídlo můžete vylepšit tím, že dáte ke konci na brambory zapéct sýr, není to ale nutné.

TIPY

Nákyp je dobrý jak teplý, tak studený.