Velikonoční mazanec - osvědčený recept, jiný už nedělám

08.04.2023 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

 Ingredience na 1 větší mazanec (bochánek)

 Postup

  1. Jako první nechte vzejít kvásek. Rozdrobené droždí promíchejte s částí teplého mléka a částí cukru. Přisypte trošku mouky a nechte alespoň 20 minut na teplém místě vzejít.

  2. Rozinky namočte do rumu a nechejte bobtnat.

  3. Do mísy s kváskem postupně zapracujte ostatní ingredience. Zbytek mléka, cukru, mouku, mírně rozpuštěné máslo, sůl, vejce, vanilkový cukr nebo extrakt, citronovou kůru. Pomocí vařečky, pekárny nebo robota vypracujte hladké těsto. Nakonec do něj zapracujte rozinky.

  4. Těsto nechte odpočinout/kynout na teplém místě alespoň 40 minut.

  5. Pak těsto vytvarujte do bochánku nebo udělejte pletený mazanec. Pokud děláte kulatý bochánek, doporučuje se uprostřed nastřihnout křížek, aby se neroztrhl, kde nechceme...Přendejte ho na plech vyložený pečícím papírem a nechte takto kynout asi 60 minut.

  6. Před pečením mazanec potřete rozšlehaným vejcem a posypte nadrcenými mandlemi nebo plátky mandlí.

  7. Pečte v předem vyhřáté troubě na 160 stupňů asi 50 minut do zlatova. Přesný čas je třeba si poprvé vyzkoušet podle vlastní trouby. Bochánek by měl být uprostřed zcela propečený, ale měl by zůstat krásně vláčný, nevysušený...

  8. Mazanec naservírujte na ozdobný talíř nebo tác a poprašte moučkovým cukrem, pokud chcete... Hotovo!

TIP č. 1

Pokud máte domácí pekárnu, můžete těsto nechat zpracovat v ní na program "těsto". To v pekárně i krásně vykyne. A když těsto necháváte kynout tradičně v míse, doporučuji umístit na teplé místo. Já ho někdy dávám do koupelny, kde lehce hřeje podlaha.

 TIP č. 2

Z vykynutého těsta můžete udělat 1 velký bochánek nebo 2 menší. Já ráda dělám pletený mazanec. Je to jednodušší, než se může zdát. Stačí těsto rozdělit na 4 hady, dát je přes sebe ve tvaru mřížky kolem dokola zaplést. Podrobněji i s fotkami bude tento postup v samostatném receptu.

> ☝️Pokud ještě nemáte recept na beránka, doporučuji vyzkoušet tohoto Velikonočního jogurtového beránka.🙂