10.06.2024 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz
Sušení rajčat mělo v historii v první řadě praktický důvod konzervace, aby se dala uchovat jejich úroda a používat po celý rok. Díky přirozené metodě sušení se v rajčatech zkoncentruje chuť, zachová barva i živiny. Jsou jedinečnou ingrediencí s širokým polem použití.
Sušená rajčata se hodí do těstovinových jídel, salátů, do pečiva, rizot, polévek, omáček, pomazánek, dipů, marinád...Já osobně je nevnímám jako jednu z hlavních ingrediencí v jídle, ale jako DOCHUCOVADLO. Jejich specifická chuť zjednodušeně řečeno dodá každému jídlu něco navíc, šmrnc...
Sušená rajčata v obchodech seženete nejčastěji ve 2 základních verzích. Tvrdé suché kusy rajčat v pytlíku a rajčata naložená v oleji ve skleničce. Jejich použití je snadné, jen je potřeba s nimi správně zacházet.
"Tvrdá" vysušená rajčata často bývají nasolená. Někdy příjemně, jindy přehnaně. Sůl je pomáhá stabilizovat a zachovat jejich barvu. Ať tak nebo tak, vždy je namočte do vody. Může být teplá i studená. Rajčata během několika desítek minut nasají vodu, změknou a zároveň pustí nadbytečnou sůl. Jakmile nabobtnají, vodu vylijte a používejte je podle plánu do jídel.
Rajčata naložená v oleji mají výhodu, že nemusí bobtnat a jsou připravena k okamžitému použití. Mají jemnou konzistenci, rozplývají se v jídle i na jazyku. Mohou chutnat pokaždé trochu jinak, protože se do oleje často přidávají další ingredience jako bylinky, česnek, chilli, koření. Koukněte vždy na lahvičku, jaký druh kupujete. Mně vyhovují ty v oleji od Kreolisu (na fotce). Mají jemnou jednoduchou chuť, která nechá vyniknout jejich kvalitě...Dle typu receptu a použití můžete rajčata nechat jen lehce okapat, nebo je úplně opláchnout, osušit...
Ať se rozhodnete vyzkoušet vysušená nebo nakládaná sušená rajčata, vždy vybírejte co nejlepší kvalitu. Věřte, že se mi dostala do ruky rajčata, která byla bez chuti, divná, nepoužitelná. Když vsadíte na osvědčenou značku, budete překvapeni tím obrovským rozdílem. Má oblíbená jsou tato sušená rajčata Kreolis.
V domácích podmínkách raději využívám sušená rajčata v oleji ve skleničce. I když je otevřu, nezkazí se, vydrží v lednici dlouho.
Olej ze sušených rajčat nikdy nevylévám. Dá se skvěle použít při grilování třeba na naložení masa nebo vytvoření marinády na grilovanou zeleninu.
Při vaření a tvorbě jídel používám vždy jen pár kousků sušených rajčat. Použít více rajčat neznamená lepší výsledek. Sušená rajčata mají doplnit chuťový profil jídla, ne ho převálcovat...
Když dělám krémové zeleninové polévky barvou do oranžova/červena (rajčata, papriky, mrkev, dýně, batáty atd...), přidám při závěrečném mixování 2 sušená rajčata. Skvěle to polévku doladí.
Svačinové wrapy z tortill ráda promazávám luštěninovými pomazánkami z cizrny a červené čočky. Když luštěniny mixuji na mastu, opět přidám sušená rajčata. Wrap pak není chuťově mdlý...
Aby měl těstovinový salát šmrnc, není potřeba dávat do něj půl sklenice majonézy. Jednoduše rozmixuji balení přírodního tofu s olivovým olejem, citronovou šťávou a sušenými rajčaty. Promíchám s těstovinami, zeleninou a perfektní základ salátu je hotový.
Sušená rajčata udělají zajímavé i pomazánky. Do tuňákové pomazánky s vejci přidám na drobno nasekaná sušená rajčata. Dodají hezkou barvu a neotřelou chuť.
Baví mě připravovat boloňskou omáčku na špagety i ve verzi bez masa. Buď použiju tempeh, sojové maso nebo fazole adzuki. Sušená rajčata jsou opět tou ingrediencí, která vytáhne chuť nahoru...
Doporučuji mít KVALITNÍ sušená rajčata v zásobě, je to "chytrá" ingredience, která se hodí jak k běžnému, tak kreativnímu použití...
Kami