Strouhaný jablečný moučník z čirokové mouky

04.03.2021 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Moučníky s pořádnou porcí jablečné náplně je možné připravit i za pomoci alternativních mouk. Teď jsem použila 100% jemně mleté čirokové mouky, která je výživná, přirozeně bezlepková a má neutrální chuť.

Tento postup nedoporučuji "jen tak" u každého moučníku. Většinou je lepší mouky kombinovat pro co nejlepší výsledek. Křehké těsto s obsahem másla a vrstva jablek však vytváří podmínky, které podporují níže uvedenou recepturu, která funguje... 🙂

 Ingredience

(8 kousků, menší kulatá forma cca 20 cm)

Na těsto

Na jablečnou náplň

 Postup

  1. Povolené máslo zpracuji s moukou a ostatními ingrediencemi v hladké kompaktní těsto. Zabalím ho a nechám pár hodin odležet v lednici. Těsto musí být tuhé.
  2. Jablka nastrouhám na hrubo, zakápnu lehce citronovou šťávou a smíchám s ostatními ingrediencemi. Někdy jablka loupu, teď jsem je nechala i se slupkou. Náplň ochutím podle toho, co s moučníkem zrovna plánuji a pro koho je.
  3. Teď začnu koláč vrstvit do formy. Použila jsem formu 20 cm, je tedy hezky vysoký. Formu vymažu a vysypu a na dno nastrouhám na hrubém struhadle více jak polovinu těsta. Na něj rozprostřu jablečnou náplň a ni nastrouhám druhou část těsta. Rukama urovnám a trochu ztlačím.
  4. Peču na 190 stupňů asi 35 minut. Moučník je třeba nechat před krájením zcela vychladnout a ztuhnout. Druhý den je ještě vláčnější.

 TIP

Pokud těsto nejde jednoduše strouhat a maže se, tak je málo ztuhlé. Dejte ho na chvíli do mrazáku. To pomůže. Nesmíte ho tam ale zapomenout.😀

> ☝️Doporučuji vyzkoušet také tento výborný jablečný koláč z křehkého mrkvového těsta

A jestli vám bude chutnat a budete se chtít rozdělit s více lidmi, stačí jen dvojnásobit množství ingrediencí.🙂