Sezamový losos po asijsku s jasmínovou rýží a pestrou zeleninou

20.12.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Na tomto receptu mám ráda, že se vždy povede. Může se hodit také všem, kteří si nejsou jisti správnou úpravou lososa. Jak ho dlouho péct, zda celý filet opékat na pánvi, nebo ho ho raději šoupnout do trouby? A jak dlouho? Aby nebyl vysušený a práce i peníze přišly tatam.

Skvělým řešením je nakrájet lososa na kousky a opéct je krátce na oleji s vysokým kouřovým bodem. Lehce tak poznáte, že už je propečený. Pak ho jen stačí na závěr dochutit. Kostičky lososa mi vždy jedly i děti. Bylo to pro ně atraktivnější než jim fláknout na talíř kus filetu.🙂

 Ingredience na 2 porce

Na omáčku

 Postup

  1. Rýži nejdříve důkladně několikrát propláchnu a pak uvařím podle návodu. Buď v hrnci nebo v rýžovaru.

  2. Dám si dělat zeleninu. Někdy používám čerstvou, jindy sáhnu po směsi kvalitní mražené zeleniny, která obsahuje větší kousky brokolice, mrkve, fazolek, květáku. Zeleninu nijak neochucuji a buď ji připravím nad párou nebo ji dám do litinové pánve a šup s ní do trouby na 180 stupňů. Zelenina nejen změkne, ale trochu se i opeče.

  3. Filety lososa zbavím kůže a nakrájím je na kostky. Nepřilnavou pánev rozpálím a naliju do ní malé množství oleje s vysokým kouřovým bodem. Vhodím kousky lososa a opékám jen pár minut se všech stran tak, aby losos nebyl syrový a povrch byl lehce opečený. Lososa přendám do misky a posypu sezamovými semínky.

  4. V malém rendlíku připravím během minutky malé množství "sósu", kterým pak přeliju rybu a trochu i rýži či zeleninu. Do rendlíku dám všechny ingredience a spirálkovou metličkou rozmíchám. Postupně zahřívám a míchám, až se vše propojí a lehce zhoustne. Omáčka by neměla být příliš tekutá. Měla by být lehce zahuštěná díky škrobu.

  5. A teď už vše jen naservíruji a spojím. Do misky dám porci rýže, na ni barevnou tepelně upravenou zeleninu, kterou pokapu sezamovým olejem. Doplním kousky opečeného lososa. Dle chuti poliju připravenou omáčkou. Její výrazná chuť vše doladí a dodá šmrnc.

TIP č. 1

Rýže u nás doma jede ve velkém. Každému chutná a navíc je přirozeně bezlepková, takže ji můžu servírovat i dcerce, která nesnese lepek. Druhy rýže střídáme podle typu jídla. Na italská risotta kupuji kulatozrnnou, na indickou kuchyni basmati, na asijskou zase jasmínovou. Stojí zato mrknout na stránky mé oblíbené firmy s biopotravinami Countrylife a zadat do vyhledávače "jasmínová rýže". Možná vás jako mě překvapí tolik možností. Koupit můžete malé půlkilové balení, kilovku, bio, dále jasmínovou rýži natural nebo rovnou velké pětikilové balení. Co se s tím tahat, když vám to můžou poslat rovnou až domů.🙂

 TIP č. 2

Dříve jsem používala 2 typy sojových omáček. Tamari a Shoyu. Každá je chuťově trochu jiná. Tamari je o něco tmavší, výraznější. Pro mě je však zásadní rozdíl ve složení. Tamari je bezlepková a vyrábí se jen ze sojových bobů. Při výrobě Shoyu se používá pšenice. Jelikož máme doma asijskou kuchyni rádi a sojovka se hned tak nezkazí, doporučuji kupovat výhodnější větší balení. Countrylife nabízí velkou sojovku bez lepku i v BIO kvalitě.

> ☝️Doporučuji vyzkoušet také asijsky laděnou bramborovou mungo polévku.