Cukety plněné uzeným tempehem a žampiony + kuskusový salát

19.07.2023 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

 Ingredience na 2 porce

Kuskusový salát

 Postup

  1. Jako první si připravte náplň do cuket. Žampiony nakrájejte na kousky, když jsou malé, nemusíte je loupat. Několik minut je restujte na oleji nebo Ghí másle, až chytnou barvu. Žampiony ochuťte solí, pepřem, drceným kmínem. Nechte je trochu vychladnout a pak je posekejte na velmi drobno v malém robotu (sekáčku) spolu s kousky uzeného tempehu. Vznikne kompaktní hmota. Přidejte vejce, koření a hmotu ještě propojte lžící mouky.

  2. Cukety podélně rozřízněte a lžičkou vydlabejte měkkou část cukety, aby vznikl prostor na náplň. Cukety bohatě naplňte a dejte do pekáčku. Pro výraznější chuť cukety můžete žlábek ještě před naplněním také ochutit trochou soli nebo koření.

  3. Pečte na 190 stupňů 30 až 40 minut podle typu a velikosti cukety.

  4. Zatímco se peče cuketa, připravte kuskusový salát. Šálek kuskusu zalijte dvěma šálky horkého zeleninového vývaru. Pokud chcete, přidejte ještě trochu koření s kurkumou. Nechte bobtnat 7 až 10 minut podle druhu kuskusu. Vedle v míse smíchejte drobné kostičky cibule, papriky, rajčat a bylinek. Na závěr jemně vmíchejte kuskus a zakápněte olivovým olejem. Podávejte samostatně v mističkách.

TIP č. 1

Kuskus je drobná těstovina z pšeničné krupice. Jeho obrovskou výhodou je, že se nemusí vařit. Stačí ho zalít horkou tekutinou. Nejběžněji používaný je pšeničný kuskus, který můžete pořídit v bio kvalitě i v celozrnné verzi. Zajímavé je, že kuskus nemusí být jen ze pšenice. Za pozornost stojí například tento cizrnový kuskus. Doporučuji prozkoumat tento kuskusový sortiment na stránkách Countrylife.cz. Já jsem takto objevila např. Zeleninový kuskus.🙂

 TIP č. 2

Zásadní surovinou v tomto receptu je tempeh. Použijte uzený tempeh , který má výraznou chuť. Pokud byste dělali náplň s tempehu přírodního "natural", je třeba náplň více dochutit kořením...

> ☝️A když už byla u receptu řeč o krémové zeleninové polévce, doporučuji si k ní připravit tyto křupavé domácí semínkové krekry.