Losos s jemnou kokosovou rýží a koriandrovou omáčkou

10.08.2021 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Ať se vám jídlo může zdát na první pohled složité...Losos, kokosová rýže a ještě nějaká omáčka k tomu...Opak je pravdou. V klidu se do toho pusťte, i když máte na přípravu jídla jen chvilku času. Stačí mít ingredience. Rýži doporučuji použít opravdu jasmínovou. Má specifickou chuť, která se sem hodí.🙂

 Ingredience

Na kokosovou rýži (cca 4 porce)

Na studenou koriandrovou (nebo bylinkovou) omáčku

 Postup

  1. Nejdříve si dám dělat rýži. Jasmínovou rýži důkladně několikrát propláchnu, properu. Vařím ji v poměru 1:1,5. Na 1 hrnek rýže přijde 1,5 hrnku tekutiny. V tomto případě to bude 1 hrnek kokosového mléka a půl hrnku vody. Do hrnce dám rýži, kokosové mléko, vodu, osolím a pozvolna vařím pod pokličkou asi 15 minut. Rýži nemíchám.
  2. Kousky lososa bez kůže lehce osolím, opepřím a opeču je z obou stran do zlatova na přepuštěném másle Ghí. Délka pečení závisí na tloušťce porce. Já jsem pekla z každé strany asi 3 minuty. Losos se musí propéct, ale né vysušit. Uvnitř musí být šťavnatý.
  3. Zatímco se opéká losos, připravím rychlou bylinkovou omáčku. Metličkou vyšlehám olivový olej a citronovou šťávu do lehce krémové emulze. Chuť doladím javorovým sirupem, solí a decentně chilli. Koriandr či jiné bylinky posekám na jemno nožem nebo v malém robotu a vmíchám je do vzniklé omáčky.
  4. Na talíř naservíruji rýži, porci opečeného lososa a vše lehce zakápnu omáčkou. Hotovo!

 TIP

Lososa s rýží můžete lehce pokapat i jinou omáčkou. Záleží, do jaké chuti chcete jídlo posunout. Hodí se různé bylinkové omáčky ve stylu "pesto", ale také sladko-kyselé omáčky. Pikantní chuť dodá teriyaki omáčka, zajímavou chuť zase lehká arašídová omáčka.

> ☝️Koupili jste jasmínové rýže celé kilo?🙂Tak se vám bude hodit recept na jasmínovou rýži s hovězím masem, restovanou cibulí a hráškem.🙂

Ať vám jídlo chutná!🙂