Lívance z ovesné a rýžové mouky s tvarohovo-smetanovým krémem - kynuté, bez lepku

31.05.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Kynuté lívance mají jedinečnou chuť i konzistenci. Jejich příprava je snadná. Stačí dát těstu dostatečný prostor na teplém místě a nechat ho pracovat.🙂

Pokud doma máte rádi lívance, vyplatí se pořídit si kvalitní lívanečník. Ušetří vám to čas i nervy. Kvalitní lívanečník lze poznat tak, že má nepřilnavý povrch a má tlusté dno. V ruce je těžký a stojí zato vybrat ten dražší.

Já někdy lívanečky upeču jako "sváču s sebou" a suché je beru do krabičky na výlet. Nejsou mastné a vydrží vcelku cokoliv.🙂

Ingredience

Na těsto

Na krém

Dále k opékání lívanečků přepuštěné máslo Ghí a různé džemy či povidla k mazání.

 Postup

  1. Mléko trochu ohřeju, aby bylo vlažné. Vsypu do něj droždí, případně přidám čerstvé droždí. Metličkou promíchám s vejcem, osladím a vsypu mouku. Ideálně prosátou přes sítko, aby byla nadýchaná. Důkladně promíchám, mísu přikryju utěrkou a nechám kynout alespoň hodinu na teplejším místě.
  2. Smetanu ke šlehání vyšlehám elektrickými metličkami "do pevna". Promíchám s tvarohem a doladím chuť. Ideálně nechám alespoň půl hodiny v lednici vychladnout.
  3. Rozehřátý lívanečník vytřu metličkou přepuštěným máslem. Vychynuté těsto promíchám a lžící dávkuji těsto. Lívanečky opekám z obou stran na střední stupeň jen pár minut do zlatova, aby se zbytečně nepřepekly.
  4. Každý lívanec namažu džemem a doplním o tvarohovo smetanový krém. Hotovo!

 TIP č. 1

Lívance mohou být nehorázná kalorická bomba, nebo také "fit" svačinka. Stačí základ udělat podle návodu a cukr nahradit např. erythritolem. Dále běžný džem se spoustou cukru vyměnit za 100% džem jen z ovoce a místo šlehačky tvaroh rozmíchat s krémovým jogurtem. Výborná je také kombinace lehké zakysané smetany a Skyru.

TIP č. 2

Jako další variantu dávám k lívancům jen krém a čerstvé ovoce. Mimo sezónu sáhnu klidně do mrazáku pro jahody. Ty nechám v rendlíku povolit, krátce je provařím, trochu osladím a doplním o chia semínka. Díky tomu rychle vznikne domácí kompaktní jahodový "chia džem".

> ☝️Nemáte čas na kynutí? Doporučuji vyzkoušet tyto lívance z podmáslí s opečenými banány