Celozrnný makový závin s višněmi

22.04.2012 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Asi před rokem jsem se rozhodla upéct celozrnný a super zdravý závin :) Vše vypadalo skvěle do té doby, než jsem se pokusila závin přendat na plech. Závin se doslova rozpadl a roztrhal na malé kousky. Tím chci říct, že bez dobrého těsta se neobejdete :) Zkoušela jsem tedy jinou recepturu. Cílem bylo vypracovat těsto, které bude celozrnné, ne příliš tučné, ale aby se s ním dobře pracovalo. A já ho mám! V této variantě je s makovou náplní a višněmi. Můžete ho samozřejmě udělat jen s makovou náplní nebo jako štrůdl.

Budete potřebovat

Na těsto

Na makovou náplň

Postup

  1. Pokud jste vlastníkem domácí pekárny, vsypte všechny ingredience na těsto dovnitř a zapněte program „těsto“. Pekárna vše uhněte za vás a máte to bez práce ;) Program těsto vypněte po 15 minutách. Bohatě to stačí. Pokud pekárnu nemáte, připravte si těsto ručně.
  2. Hotové těsto zabalte do folie a nechte odpočinout v lednici.
  3. Připravte si makovou náplň – do kastrůlku vsypte mák, přidejte cukr a mléko. Míchejte a vařte cca 3 minuty. Na závěr přidejte skořici. Nechte vychladnout.
  4. Z těsta vyválejte plát velikosti plechu na pečení. Takto vytvoříte jeden velký závin. Můžete z tohoto množství připravit rovněž dva menší záviny.
  5. Doprostřed těsta lžící rozetřete vychladlou makovou náplň a poklaďte vypeckovanými višněmi.
  6. Přes náplň přeložte jednu část těsta, pak druhou, ohrňte okraje a spoje potřete vodou, případně vejcem (není nutné).
  7. Závin položte na klasický plech vyložený pečicím papírem a pečte v předem vyhřáté troubě na 160° (horkovzdušná) nebo 180° (elektrická) cca 35 minut.

Zajímavost k receptu

I když si většina lidí myslí, že nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, není to pravda. Na prvním místě v obsahu vápníku je totiž mák, který ho obsahuje až dvanáctkrát více než mléko. U malých dětí si na mák ovšem dejte pozor. Mák je považovaný za alergen a v mnoha případech skutečně alergickou reakci vyvolává. Pokud se tedy rozhodnete mák dětem podat, postupujte klasicky jako u zavedení nové potraviny. Dejte dítěti kousek a sledujte případné reakce.

Autor: Kamila Metzová