Rychle / jednoduše / zdravě

Fusilli s tempehem v česnekovo-petrželové omáčce

Další recept na to, jak v kuchyni využít tempeh. Tentokrát výrazná česnekovo-petrželová variace.
Rychlé těstoviny bez masa

Jediné, co se v tomto receptu déle vaří, jsou těstoviny. Pak už je vše minutovou záležitostí. Tempeh zajistí bohatý přísun bílkovin, česnek s petrželí zas mnoho mikroživin. Těstoviny můžete použít semolinové nebo i celozrnné. Poslední dobou jsem si oblíbila chuť žitných těstovin.

Budete potřebovat

 • Těstoviny fusilli (vřetena)
 • Tempeh – uzený nebo marinovaný (v prodejnách se zdravou výživou)
 • Smetanu (dle vašich preferencí, může být rostlinná nebo klasická zakysaná)
 • Trochu vody, ve které se vařily těstoviny (pokud bude potřeba)
 • Česnek
 • Olivový olej
 • Čerstvou petržel
 • Sůl (není nutná)

Postup

 1. Těstoviny uvařte dle návodu na skus.
 2. Na troše olivového oleje krátce orestujte na kousky nakrájený uzený tempeh.
 3. Zalijte smetanou, případně i trochou vody z těstovin, přidejte prolisovaný česnek a větší množství na jemno nasekané petržele.
 4. Promíchejte s těstovinami. Těstoviny v omáčcce neplavou, jsou jen lehce a příjemně krémové.

Jak zacházet při vaření s česnekem?

Česnek spolu s cibulí patří mezi suroviny, které by se měly konzumovat v syrovém stavu. Jen tak získáme z těchto darů přírody ty nejcenější látky, aniž by byly znehodnoceny. Česnek obsahuje přibližně 400 různých léčivých látek včetně mnohých antioxidantů, které ochraňují náš organismus. Je považován za přírodní antibiotikum. Za zmínku stojí také silně antibakteriálně působící allicin. Kuchařskými úpravami dochází bohužel k narušení jeho účinných složek. Pokud však česnek nebudeme tepelně upravovat déle, jak 3 minuty, zůstane většina látek zachována, alespoň tak mluví studie. Pokud nám tedy nejde jen o chuť, ale i o zdravotní přínos česneku, je dobré zamyslet se nad tím, jak a kdy ho při vaření použijeme.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Edit
Tydle jsou supr, veliká dobrota. Občas smíchám půl na půl tempeh s kuřecím masem, aby jako doma neřekli :-) Vřele doporučuji :-)
Zuzka
Také jsem zkusila přidat kuřecí maso a opravdu moc dobré. A hned na stole, doporučuju.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?