Rychle / jednoduše / zdravě

Rukolový salát s fetou, sušenými meruňkami a citronovo-medovým dresinkem

Kdo by chtěl jíst chuťově nudný salát... To se v tomto případě nestane. Sladko - kyselá chuť meruněk ve spojení s výraznou fetou, rukolou a vyladěným domácím dresinkem je sázkou na jistotu.
Sušené meruňky recept

Rozepisovat se o rajčatech či rukole podle mě není třeba. Pozastavím se jen krátce nad fetou a meruňkami. Feta je tradiční specifický ovčí sýr, který je běžně k sehnání. Jiné podobné sýry řeckého typu bývají z kravského mléka a je tak třeba počítat s jinou chutí...

Sušené meruňky lze koupit v různých kvalitách. Já vždy vybírám ty, které nejsou doslazované. Oranžové meruňky jsou pak sířené a je třeba je před použitím pořádně omýt. Lze také koupit meruňky nesířené, které jsou hnědé. Barvu takto získaly přirozeně v rámci procesu sušení a oxidace.

 Ingredience

 • Rukola
 • Datlová rajčátka
 • Feta (tradiční ovčí sýr)
 • Sušené meruňky (neslazené)

Na dresink

 • Citrónová šťáva
 • Med
 • Olivový olej

 Postup

 1. Nejdříve si namočím na chvíli meruňky do vody. Krásně změknou a rozvine se jejich chuť. Pokud jsou sířené, pořádně je ještě předtím propláchnu horkou vodou.
 2. Rukolu omyju, osuším a překrájím na menší kousky. Rajčátka překrojím na půl. Fetu na hrubo rozdrobím.
 3. V misce si pomocí metličky připravím dresink. Množství dělám podle velikosti salátu. Princip přípravy je ale takový, že se metličkou vyšlehá olivový olej s citronovou šťávou a olivovým olejem. Vznikne lehce krémová emulze. Tu promíchám s rukolou, rajčátky a nakrájenými sušenými meruňkami.
 4. Nandám porci salátu a nahoru rozdrobím fetu, kterou ještě pokapu troškou dresinku.

☝️Další superjednoduchý recept, který spojuje rukolu a ovčí sýr, jsou tyto plněné čerstvé těstoviny s rukolou a sýrem Pecorino.🐭

K salátku někdy ráda zakousnu celozrnné žitné krekry se semínky.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Salát s fetou a domácím dresinkem

Aby vynikla ta úžasná chuťová kombinace fety a meruněk, držím se u ostatních ingrediencí pravidla "méně je více". Rukola a rajčátka stačí. Výborný a svěží salát! 👍

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?