Už jste si jistě všimli, že recepty na tomto webu nejsou "jen o receptech", ale i o dalších tipech, vychytávkách, zajímavých surovinách. Prostě si rozšiřujeme obzory. A já díky tomu testuji kdeco a učím se pracovat s běžnými i netradičními ingrediencemi.
Když jsem se dozvěděla o cvrččích produktech, chtěla jsem to prozkoumat. Z nutričního hlediska mě zaujal Cvrččí proteinový prášek "mouka" na vaření a pečení, který obsahuje jedinou ingredienci, a to cvrčky. Ti jsou považováni za protein budoucnosti.
Tuto cvrččí mouku já řadím mezi tzv. mouky nutriční "obohacující", kdy s ní jen doplňujeme naše oblíbené recepty a dostáváme do sebe více živin.
Ingredience na 1 snídani
- 2 vejce co nejlepší kvality
- 1 vrchovatá lžíce zlatého mletého lněného semínka
- 1 zarovnaná lžíce cvrččího proteinového prášku na vaření a pečení od SENS
- Na dochucení sůl, pepř, případně oblíbené koření či čerstvé bylinky
- Tuk s vysokým kouřovým bodem na vymaštění lívanečníku - ideálně máslo Ghí
- Na potření lívanců 1 střední rozmačkané avokádo ochucené solí nebo citronovým pepřem, případně zakápnuté limetkou
- Na závěrečné ozdobení zelenina a bylinky dle sezóny - červená cibule, kolečka datlových rajčátek, proužky barevné papriky, řeřicha, koriandr, pažitka...
Postup
Ve střední míse metličkou důkladně prošlehejte 2 vejce. Vsypte mleté lněné semínko, cvrččí "mouku" a ochuťte. Opět prošlehejte a nechte alespoň 5 minut odstát, aby lněné semínko nabobtnalo a směs nebyla řídká.
Lívanečník vytřete máslem Ghí a lžící naplňte. Na 1 lívanec vychází 2 lžíce směsi. Opékejte na mírnější stupeň pozvolna. Jakmile spodek zatuhne, lívance otočte a opravdu jen krátce dopečte. Vše je blesková záležitost. Cílem je lívance zbytečně nevysušit.
Každý lívanec potřete ochuceným rozmačkaným avokádem a doplňte o další ingredience ve vašem stylu.
Celý den se poté chlubte svému okolí, že jste snídali cvrčky.😀
TIP č. 1
Pokud si rádi připravujete kreativní výživné snídaně pro jednoho, doporučuji mít doma lívanečník. Díky tomu odpadá problém s tím, že se různé lívance či placičky na pánvi moc rozlejou či spojí. A i když lívanečník nemáte a neplánujete ho, samozřejmě si poradíte i pomocí kvalitní nepřilnavé pánve. V tom případě doporučuji směs udělat o trochu více hustější. Bude pak držet na místě.
TIP č. 2
Mě, jakožto tvůrkyni originálních receptů, zaujal především Cvrččí proteinový prášek na vaření a pečení. Ochutnala jsem také Cvrččí proteinové tyčinky a chipsy. Obojí skvělé jak chutí, tak složením. Doporučuji ovšem mrknout na web Damesens.cz a zírat, jak může vypadat "protein budoucnosti" pro fajnšmekry. Pražení cvrčči nebo křupaví červíci rozhodně patří mezi dárky, které nezapadnou. Pro hodnou tchýni, šéfa či paní učitelku na konec školního roku.😀
TIP č. 3
Lněné semínko můžete koupit hnědé a zlaté. Zlaté má výhodu v tom, že pokrm nezbarví do tmava a lívancům to více sluší. Já si lněné semínko kupuji celé a po částech si ho sama melu. Namleté lněné semínko uchovávám ve sklenici v temnu a chladu nebo v lednici.
Příště ty cvrččí lívance zkusím udělat na sladko a doladit je hustým jogurtem, borůvkami a čekankovým sirupem...💛
Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.