Rychle / jednoduše / zdravě

Pikantní čočková pomazánka

Pomazánky z luštěnin jsou v moderním jídelníčku čím dál oblíbenější. Nemají vysokou kalorickou hodnotu, přitom jsou výživné. Jsou také zdrojem vlákniny, která pomáhá pocitu sytosti. Začněte třeba s červenou čočkou.
Luštěninová pomazánka

Červená čočka je jednou z nejpraktičtějších luštěnin. Není potřeba ji předem namáčet, proto je vhodná pro momentální nápady a rychlé recepty. Já z ní dělám polévky, placičky, ale také pomazánky. Ty se hodí nejen jako zdravá svačina, ale také jako "mazadlo" do wrapů, které díky ní drží pohromadě a jsou vláčné.

Pokud do pomazánek dávám čerstvou zeleninu, ráda je doplňuji o sušené pšeničné klíčky, které mají schopnost do sebe natáhnout trochu případné nadbytečné vlhkosti. Kromě toho jsou nutričně hodnotné, takže pomazánku obohatí.

Na 1 misku pomazánky budete potřebovat

 • 250 g uvařené červené čočky
 • 1 větší lahůdkovou cibulku
 • 2 střední kyselé okurky
 • 1 rajče
 • Na zahuštění 2 lžíce sušených pšeničných klíčků
 • 1 lžíci olivového oleje
 • Na dochucení hořčici, sůl, kari koření, může být i česnek a pepř

Postup

 1. Čočku uvařte do měkka. Dle typu to trvá 10 až 15 minut.Pak ji rozmixujte do hladka na pastu.
 2. Cibuli nakrájejte na drobné kostičky, okurky nastrouhejte na jemno a vymačkejte z nich vodu, rajče nakrájejte na drobno a také lehce zbavte šťávy.
 3. Zeleninu promíchejte s vychladnutou čočkou, přidejte sušené pšeničné klíčky, olivový olej a dochuťte hořčicí, solí, kari kořením.
 4. Pomazánku můžete nechat s kousky zeleniny, nebo ji rozmixovat do jemna. Nechte ji odležet v lednici a pak mažte na křupavé chlebíčky. Ihned konzumujte, aby chlebíčky nezměkly.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Čočková pomazánka

Základ pomazánky tvoří tyto ingredience. Ještě do ní přidávám olivový olej, sůl, pepř, kari koření, někdy i česnek a chilli papričky.

 
Zdravá domácí pomazánka

Někdy nechám v pomazánce kousky zeleniny, jindy ji rozmixuji do hladší konzistence.

 
Co s červenou čočkou

Pomazánka se výborně hodí na různé druhy křupavých chlebíků a poslouží spolu se zeleninou jako zdravá svačina, která není příliš kalorická, přesto nutričně hodnotná.

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?