Rychle / jednoduše / zdravě

Pečená červená řepa s balkánským sýrem

Poctivě upečená červená řepa je lahůdkou sama o sobě. Zkuste ji pak krátce zapéct s atraktivním balkánským sýrem a doplnit opraženými semínky...Nadchne!
Řepa s balkánským sýrem

Červenou řepu se pro její prospěšné účinky na zdraví rozhodně vyplatí pravidelně zařazovat do jídelníčku. Dříve jsem si však pod červenou řepou představovala ten kyselý kompot ve školní jídelně. V dospělosti jsem se pak naučila řepu připravit tak, abych co nejvíce využila její benefity.

V menším množství lze řepu jíst i syrovou. Buď v podobě carpaccia nebo v podobě vícedruhových zeleninových šťáv.

Tradičně se však řepa, jakožto tvrdá kořenová zelenina, tepelně upravuje. Já řepu ráda využívám na zeleninové polévky typu "boršč", pak ji také celou vařím do měkka a používám do pomazánek, salátů či moučníků. Nejraději ji však peču. Když potřebuji mít řepu rychleji hotovou, rozdělím ji na větší kousky a peču v troubě samotnou nebo s další kořenovou zeleninou.

Její nejchutnější úpravu jsem ale objevila v podobě řepy pečené v alobalu. Zcela "čistá" a bezpracná příprava, jejímž výsledkem je koncentrovaná chuť. Takto pečenou řepu pak nejraději používám do salátů, např. do mého oblíbeného salátu s červenou řepou a vyzrálým kozím sýrem, nebo ji krátce zapeču s fetou či balkánským sýrem.

Ingredience

  • Pečená červená řepa
  • Olivový olej
  • Balkánský sýr (nebo feta)
  • Na dochucení sůl, pepř
  • K podávání mohou být listy oblíbeného salátu a na sucho opečená slunečnicová či dýňová semínka

Postup

  1. Červenou řepu upeču v troubě zabalenou v alobalu. Trvá to asi hodinu a půl.
  2. Hotovou a vychladlou řepu oloupu, nakrájím na kousky a dám do pekáčku. Zakápnu ji olivovým olejem, opepřím, trochu osolím a rozdrobím na ni balkánský sýr. Krátce zapeču na 200 stupňů, stačí 5 minut.
  3. Na talíř rozložím listy salátu ochuceného krémovou zálivkou z citrónu, olivového oleje a medu. Na to položím zapečenou řepu se sýrem a posypu křupavými na sucho opraženými slunečnicovými nebo dýňovými semínky.

Výborné! 🙂

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Červená řepa

Rozkrájená a ochucená červená řepa připravená k pečení

 
Pečená červená řepa v troubě

Tuto červenou řepu jsem pekla v alobalu. Na fotce je oloupaná a připravená k nakrájení. Její chuť je intenzivní. Pečení v alobalu je delší, stojí ovšem zato.

 
Salát s červenou řepou a balkánským sýrem

Pod řepu ráda dávám nějaké "zelené lůžko". Teď to byl polníček, jindy je to baby špenát či rukola. Listy salátu vždy promíchám s lehkou zálivkou z olivového oleje, citrónu a medu. Malá porce salátu se může hodit také jako předkrm. Lehce rozpečený balkánský sýr na pečené řepě je osvědčená kombinace.👍

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Tereza
Naprosto báječná dobrota. Moc jsme si s manželem oba pochutnali. Děkuji. Jste opravdu šikovná. Krásný den
Kamila (varilamysicka)
Terezo, děkuji za zpětnou vazbu, jsem moc ráda, že se recept povedl a pochutnali jste si s manželem :-)
Iva
My vaříme řepu ve vodě s fenyklem, pak oloupeme, nakrájíme na tenká kolečka, posypeme nastrouhaným balkánem a zakápneme ořechovým olejem. Je to lahoda.
Martina B.
Tento recept příjemně překvapil, v jednoduchosti je krása. Během přípravy jsem trochu zpanikařila, řepa se peče opravdu dost dlouho. Výsledek super - a děkuji za ostatní báječné recepty. Postupně zkouším jeden za druhým, najednou mě začalo vaření bavit :-)
Kamila (varilamysicka)
Ivo, to zní báječně, ořechový olej budu muset zkusit! Zatím jsem zkusila sezamový a dýňový ...K.
Kamila (varilamysicka)
Martino, moc a moc díky za komentář, udělal mi radost. Přesně proto tu tyto stránky jsou, aby třeba vaření začalo bavit i někoho, kdo si jinak na složité recepty či bůhvíjaké stepování u linky nepotrpí :-)
Anna
17.2.2011 v 18.25Kamil ředke1:Na zahajovaced tre9nink dne 2. března je třeba si vzedt pited a věci na cvičened teknsiy, tričko, dlouhe9 kalhoty nebo teple1ky, ručnedk atd.. Dalšed podrobnosti se dozvedte na medstě. Vfdhledově bude ptřeba předevšedm vfdpis z rejstředku trestů, potvrzened od le9kaře nebo čestne9 prohle1šened o zdravotnedm stavu a nějake9 chre1niče, ktere9 se dajed poředdit i u ne1s za skladove9 ceny od fa. Bail.Cena je za celfd 4 měsedčned kurz při tre9nincedch každou středu. Rozšedřene9 možnosti tre9ninků viz. dotazy v jine9 odpovědi.Zdravedm
Evca
Jedna z dobrot, na které teď ujíždím :-) opravdu vynikající a v kombinaci s tím, jak je to rychlé a bez práce, je to naprosto dokonalé :-).
Eva
Vynikající záležitost, jednoduché a moc dobré. Díky za skvělé recepty. Eva
Kamila (varilamysicka)
Moc děkuji za Vaše komentáře, tohle jednoduché jídlo také můžu. Já ještě ujízždím na tom si tu řepu okořenit na talíři čerstvě mletým pepřem a pokapat olivovým olejem ;-) Kamila
Loolee
Prosím, šlo by to i tak, že repu uvarim v papinaku a pak ji dam jen se sýrem zapect?
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?