Rychle / jednoduše / zdravě

Kuřecí vývar s jemnou kořenovou zeleninou a domácí strouhanou zavářkou

Výborná domácí polévka, jejíž základ tvoří silný kuřecí vývar. Na jemno nastrouhaná kořenová zelenina a jednoduchá tradiční zavářka dodají vývaru zase jiný charakter.👍
Polévka s domácí zavářkou

Vývar jsem nejčastěji připravovala tak, že jsem kořenovou zeleninu přidávala k masu v polovině varu, jako zavářku jsem používala nudle nebo domácí knedlíčky.

Stačí však jiný postup a polévka je chuťově úplně jiná. V tomto případě jsem kořenovou zeleninu nastrouhala do vývaru a jen krátce povařila. Polévka je pak více "živější".

Samostatná kapitola je pak strouhání do polévky. Je to naprosto jednoduchá zavářka, která se v tradiční kuchyni dělala z vejce a hrubé mouky. Já samozřejmě s moukami různě experimentuji a tuto zavářku dělám se špaldovou moukou, ale třeba i s čirokovou či pohankovou. Stačí, že zůstane zachovaný základní princip, a to tuhé těsto, které jde nastrouhat.🙂

 Ingredience

 • cca 2 litry domácího silného kuřecího vývaru
 • 2 střední mrkve
 • 2 kořene petržele
 • Kousek celeru
 • Maso z vývaru nakrájené na drobné kousky (lze vynechat)
 • Hrst nasekané zelené petrželky

Na strouhání do polévky

 • 1 vejce
 • cca 120 g mouky (nakombinovala jsem celozrnnou špaldovou a hrubou mouku, může být částečně i pohanková)

 Postup

 1. Uvařte si klasicky silný kuřecí vývar, jak jste zvyklí. Já ho nejraději dělám přes noc v pomalém hrnci.
 2. Připravím si strouhání. Vejce postupně zpracovávám s moukou až do požadované tužší konzistence. Vznikne koule nebo hrudka, která je při zpracování celkem tuhá a těsto jde nastrouhat na hrubém struhadle. Těsto lze nastrouhat rovnou do polévky, tradičněji a "správně" se těsto nastrouhá na tácu nebo prkénku, strouhání se rozprostře a nechá chvíli odležet, oschnout.
 3. Kořenovou zeleninu očistím a nastrouhám ji na jemném struhadle. Někdy dávám více petržele, jindy zase mrkve.
 4. Vývar scedím, přivedu ho k varu. Počítám s tím, že už je dostatečně výrazný, silný a ochucený. Do mírně vroucího vývaru přidám zeleninu a pár minut povařím. Zeleninka je jemná, je hned hotová, není třeba vařit ji dlouho. Ztratila by svoji "čerstvou chuť".
 5. Na závěr vsypu strouhání a na mírném stupni krátce asi 3 minuty provařím. Strouhání začne vyplouvat na povrch.🙂 Doladím na jemno nasekanou čerstvou petrželkou a přidám drobné kousky kuřecího masa z vývaru, pokud je tam přidat chci. Hotovo!

☝️Z domácího vývaru také někdy následně dělám tuto jednoduchou česnečku. Česnečka nikdy neurazí.🙂

Ať se vám polévka povede! 🙂

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Strouhání do polévky

Kořenová zelenina. Celer, petržel, mrkev. Vývarová klasika.🙂

 
Vývar se strouhanou zeleninou

Zeleninu v polévce nevařím, ale dám ji na jemno nastrouhanou do "čistého" přecezeného vývaru a povařím jen pár minut...

 
Domácí vývar se zavářkou

Tato verze zavářky je zrovna v bezlepkové verzi, proto ta barva. Tuhé těsto zpracované do koule, které je jen z vejce a mouky.

 
Polévka se zeleninou recept

Chuťově výrazná, plná zeleniny a zase "jiná" díky domácí zavářce.🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?