Rychle / jednoduše / zdravě

Kontrabáš netradičně - zdravé jednoduché jídlo

Valašský kontrabáš je tradiční výborný recept. Můžete si na něm pochutnat, i když zrovna nemusíte uzené maso :-)
Pohanka recept

Možná je trochu drzost vůbec použít pojem kontrabáš, kde jednu z hlavních ingrediencí tvoří uzené maso. Tradiční recept najdete ZDE. V tomto receptu ale žádný uzený nenajdete, přesto si na "kontrabáši" můžete pochutnat. Místo uzeného masa jsem použila balíček uzeného tofu. Zapékat pohanku s tofu už jsem zkoušela, rozhodně to ale není tak dobré, jako když se do toho vloží brambory, které celé jídlo spojí a vlastně i zvláční.

Budete potřebovat

 • 250g pohanky - kroupy (ne lámanky)
 • 1 kg vařených brambor
 • 1 balení uzeného tofu
 • 1 velkou cibuli
 • 4 stroužky česneku (nebo co snesete, do kontrabáše se dává i celá palice)
 • 1 lžičku majoránky
 • sůl, popř. pepř
 • Tuk na vymazání pekáče

Postup

 1. Pohanku připravte dle návodu nebo použijte tento postup na základní přípravu pohanky
 2. Brambory uvařte nejlépe ve slupce.
 3. Na trošce oleje osmahněte cibuli, krátce i tofu a nakonec přidejte podrcený česnek a majoránku.
 4. Uvařené brambory přendejte do většího hrnce nebo mísy a nakrájejte na menší kousky nebo jen lehce rozšťouchejte. Přidejte pohanku, směs z pánve a dochuťte solí, popř. trochou pepře.
 5. Vše pořádně promíchejte a přendejte do tukem vymaštěného pekáčku.
 6. Zapečte při cca 200°C (horkovzdušná 180°) po dobu 20 minut, až bude povrch pevný a krásně zezlátne.

TIP

 • Recept jsem zkusila i bez cibule + té fáze s pánví a tofu rovnou zamíchala s pohankou bramborama, kořením a česnekem. Bylo to i tak skvělé.

 • Jídlo by mohlo chutnat i dětem. Vynechte tu cibuli na oleji, místo tofu můžete klidně použít kvalitní šunku a určitě dát méně česneku.

A když na to přijde, vůbec si nelamte hlavu, kolik pohanky, kolik brambor, ono je to celkem jedno, pro formu a představu jsem ale nějaké to množství pro jeden pekáček uvedla.

Jako příloha je vhodné kysané zelí nebo pickles

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Uzené tofu recept

Vše nejdříve smíchejte v míse, až pak "natlačte" do vymaštěného pekáčku

 
Kontrabáš zdravěji

Zapečení směsi dodá tu správnou chuť. Z trouby se bude linout úžasná vůně :-)

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Hosam
Perhaps this isn't the correct forum for my conmmet but .here goes. On occasion, you post videos of animals that may, indeed, be amusing to folks but, in fact, are treading a fine line between entertainment and abuse of the animal.In addition, one meme in particular, that of the The Wolf, manages to perpetuate a negative image of what is actually a remarkable and rare creature. Wolves are social animals who develop deep and lasting bonds with their siblings and offspring. Male wolves, other than the alpha are actually the designated baby sitters for all of the young whilst living in the family pack. The perpetuation of a scarey image' of wolves only plays into the cruel and inhumane hunting that is being allowed in several of the United States as well as other locales. Other countries; Sweden for example, protect wolves and show high regard for their intelligence and wish to be allowed to live without being hunted or harmed.Please direct more attention to your own postings as well as a bit of discretion regarding those sent to you. Appreciation of the wacky and loveable animals, all animals is such a valuable effort on your part and it would be best if your efforts were a bit more select.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?