Rychle / jednoduše / zdravě

Grenadýrmarš s tempehem - jídlo chudých moderně

Grenadýrský pochod je jednoduché a moc dobré jídlo. Tentokrát vylepšené o tempeh ...
Tempeh zdravý recept

Grenadýrmarš nebo také "Granátnícký pochod" je jednoduchý pokrm, který znáte možná od svých babiček. Původ jídla sahá až do období napoleonských válek, kdy měla armáda problémy se zásobováním a kuchaři k dispozici pouze těstoviny a brambory. Jídlo se pak předávalo z generace na generaci s jeho různými chuťěmi a vylepšeními.

Jsou známe verze s paprikou, houbami, pro "bohatší" pak s uzeným, slaninou či kouskem klobásy. Tak proč nezkusit verzi s TEMPEHEM :-)

Přesné množství brambor a těstovin neřešte, oproti bramborám se ale většinou dává poloviční množství těstovin.

Na 4 porce budete potřebovat

  • 600g uvařených brambor
  • 300g uvařených těstovin (ideálně fleky, můžete použít celozrnné)
  • 1 uzený tempeh
  • Cibuli
  • Olej
  • Na dochucení - červenou papriku, sůl, pepř, drcený kmín

Postup

  1. Na oleji orestujte cibuli do zlatova a přidejte na jemno pokrájený tempeh.
  2. Zasypte červenou paprikou, krátce promíchejte a přidejte uvařené brambory a uvařené těstoviny.
  3. Vše důkladně promíchejte, ochuťte solí a pepřem, případně ještě paprikou.

Výhodou této verze receptu je dostatečný obsah bílkovin. Přidáte-li navíc na talíř k tomuto jídlu zeleninu, buď čerstvou nebo ve formě pickles, snížíte tím celkovou glykemickou nálož jídla.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Zdravý recept tempeh

Pro tentokrát tvořil základ tohoto pokrmu cibulka s tempehem. Dají se použít i žampiony.

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Lenka
Dobrý den Kamilo, chtěla bych se zeptat, zda je vhodné dát dvouletému dítěti tempeh ? Zdali ano, tak i jeho uzenou verzi ? A co uzené tofu ? Děkuji za odpověď.
Kamila (varilamysicka)
Dobrý den, Lenko, co se týče těchto potravin, tak jsou určitým způsobem sporné. Oficiálně se takovéto potraviny v jídelníčku dětí do 3 let příliš neobjevují, také z důvodu obsahu fytoestrogenů. Určitě jsou lepší neuzené varianty, když to jde. Tempeh je koncentrovaným zdrojem bílkovin, rozhodně není vhodný pro pravidelnou konzumaci pro malé dítě. Když ale dvouleté dítě dostane ochutnat v jídle tofu či tempeh, třeba jednou týdně, tak je to úplně v pořádku. Držte se sleského rozumu a pravidla "všeho s mírou". Pak nemůžete nic zkazit :-) Jakmile se jedná o soju, tak by měla být vždy v kvalitě bio.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?