Rychle / jednoduše / zdravě

Francouzské tousty s medovými jablky

Kombinace jablek, skořice a medu nikdy neomrzí. Spojte je s tradičními francouzskými tousty a máte zajímavou snídani "jako z filmu".
Francouzské tousty z domácího toustového chleba

Když se řeklo "francouzské tousty", vždycky jsem si představila scénu, kdy je to u plotny jak po výbuchu. Pánev plná oleje, vejce tečou dolů po lince, přes oblak moučkového cukru se skoro nedá dýchat, zatímco u stolu strávníci čekají na to, až si budou moci tousty ozdobit čtvrtlitrem sirupu a kopcem šlehačky. 😀

O tom ale naštěstí originální recept vůbec není. 🙂

Nedávno jsem začala vyrábět domácí toustový chleba a napadlo mě tuto známou klasiku udělat. Recepty se různě liší, mrkla jsem tedy na pár videí, jak dělají francouzské tousty šéfkuchaři. Dle nich je základním principem správného receptu jednoduchost, střídmost a kvalita vstupních ingrediencí.

Zásadní pro přípravu je přepuštěné máslo, které jídlu dodá tu správnou chuť a "bezpečné" opékání.

 Ingredience na 2 porce

Na vaječnou směs

 • 2 vejce (dala jsem bio)
 • Trochu (max 30 ml) bio mléka na zředění vajec (nebo nějaká alternativa)
 • Lžička přírodního cukru
 • Skořice

Dále

 • Větší jablko (lepší je pevnější)
 • Přepuštěné máslo Ghí
 • Trocha medu

 Postup

 1. Nejdříve připravím medová jablíčka na tousty. Jablko oloupu, zbavím jádřince a nakrájím na kostičky. Ty opeču na přepuštěném másle. Máslo Ghí lze koupit jako hotový výrobek nebo si vyrobit doma. Jablka opékám dle jejich tvrdosti, třeba tak 2 minuty, pak je zakápnu medem a nechám lehce zkaramelizovat.
 2. Vejce rozklepnu do větší mísy. Je potřeba, aby byly trochu řidší, takže je třeba je pořádně prošlehat a zředit troškou mléka. Šéfkuchaři pak vejce jen lehce doladí trochou přírodního cukru a ochutí skořicí. Skořici to chce decentně, méně je více.
 3. Toustový chléb zbavím kůrky a překrojím na trojúhelníky. Kůrku je možné samozřejmě nechat, já jen postupuji podle tradičního návodu. Toustový chléb namočím do vaječné směsi a chvíli počkám, aby nasákl. Ihned opékám z obou stran v pánvi na malém množství přepuštěného másla.
 4. Ihned za čerstva podávám, toustům žádné dlouhé čekání nesvědčí. Na talíři posypu připravenými jablky.

☝️Zajímavým tipem na "neotřelou" a na pohled efektní snídani mohou být také tyto topinky z trouby s pikantními vejci a avokádem. Křupavé a šťavnaté zároveň. 🐭

Žádný přepálený tuk, žádné zbytečné množství cukru. Jen snídaňová klasika ve své jednoduchosti... 🙂

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Jak udělat francouzské tousty

Tradiční ozdobou franzouzských toustů jsou medová jablka. Jablíčko se jen krátce opeče na přepuštěném másle, zakápne troškou medu a nechá zkaramelizovat. Minutková záležitost a efekt skvělý! 🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?