Rychle / jednoduše / zdravě

Falešná humrová pomazánka

Rybí pomazánka nemusí být jen ze sardinek. Výborně poslouží i čerstvý rybí filet. Když se správně ochutí a spojí s kořenovou zeleninou, připomíná známou humrovou pomazánku.
Pomazánka treska á la humr

Před mnoha lety se prodávala humrová pomazánka v kelímku, ve které žádný humr stejně nebyl.🙂Pak se přejmenovala na "treska ala humr". Ať tak nebo tak, nezáleží na názvu, ale na obsahu. Domácí verze pomazánek je z mnoha pohledů vždy lepší volbou...

Pomazánka by se klidně mohla jmenovat "rybí se zeleninou", falešná humrová pomazánka je ale takový zavedený výraz, tak jsem ho receptu s přivřenýma očima ponechala.

Pomazánka má mnoho chuťových verzí. Někdo do ní přídává i alkohol, worcestrovou omáčku, či ji lehce dosladí. V této verzi se ale držím pravidla "méně je více". 🙂

Pomazánku lze připravit zcela bez majonézy, komu by ale na chuti "něco nesedělo", lze ji trochou kvalitní majonézy doladit. Já se při výběru ingrediencí řídím tím, pro jaký účel pomazánku dělám. Má to být zdravá pomazánka ke snídani nebo "silvestrovská" chuťovka...?

 Ingredience

  • 100 g podušené ryby (třeba treska nebo limanda)
  • 100 g kořenové zeleniny (mrkev + celer)
  • Zakysaná smetana (nebo kombinace zakysaná smetana a hustý jogurt, množství podle požadované konzistence)
  • Citronová šťáva
  • Na dochucení – sůl, bílý pepř a troška kvalitní hořčice a kečupu

Postup

  1. Rybu osolím a krátce podusím v páře nebo pod pokličkou v troše vody. Na mírném stupni, délka závisí na velikosti filetu. Někdy stačí pár minut.
  2. Mrkev a celer nastrouhám na jemno nebo nasekám v robotu na drobné kousky a 2 minutky podusím pod pokličkou. Někdy k zelenině přidám trošku přepuštěného másla.
  3. Jakmile zelenina zchladne, zbavím ji případné vody a promíchám se všemi ingrediencemi a nakonec i s na drobno posekaným rybím filetem.
  4. Pořádně promíchám, propojím a pak ještě doladím chuť.

TIP

Tuto pomazánku můžet použít i na jednohubky, je ale zapotřebí udělat ji tužší a místo části bílého jogurtu použít třeba tužší smetanový sýr.

☝️Pokud nemáte čerstvou rybu a máte chuť na pomazánku, rychlá a oblíbená je také tato pomazánka se sýrem cottage a tuňákem. 🐭

Za mě výborný způsob, jak použít rybí filet. 🙂

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Rybí pomazánka

Základní ingredience. Pak už záleží na každém, zda chuť doladí ještě trochou kvalitní majonézy či nasekanou petrželkou.

 
Pomazánka z tresky

Vynikající a snadný způsob, jak propojit, rybu, kořenovou zeleninu a mít něco dobrého na chleba. 🙂

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

Pavla
Pomázánku jsem vyzkoušela a moc nám chutnala. Při různých oslavách ji vždy zařadím k pohoštění. Ta mírně uvařená zelenina je jemnější- výborný nápad. Děkuji za recept.
Lucie
Výýýborná pomazánka! Je to první vyzkoušený recept z Vašich stránek, které jsou opravdu parádní. :o) Dnes určitě vyzkouším další. :o) Děkuji za krásnou inspiraci! :o)
kamila (varilamysicka)
Také moc děkuji za zpětnou vazbu, těší mě vytvářet "zdravou inspiraci", která je k užitku! :-)
Katka
Výborná moc a moc
Petka
Výborná, zeleninu jsem podusila na troše másla a vody, osolila, opepřila a měla co dělat, abych stále neochutnávala :-) pomazánka vynikající, určitě nedělám naposledy
Hanka
Jedno slovo - PERFEKTNÍ!!!!
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?