Rychle / jednoduše / zdravě

Celozrnné špagety s bryndzou

Když máte dobrou bryzndzu, není potřeba shánět komplikované recepty.
Bryndza recept

Když se řekne bryndza, tak každému určitě naskočí halušky. DOMÁCÍ HALUŠKY jsou jedinečné, výborné, někdy ale není čas je vyrobit (z prášku je míchat nehodlam). Bryndzu lze proto smíchat třeba i s těstovinami, nejlépe celozrnnými. Bryndza je sama o sobě natolik specifický a výrazný sýr, že není zapotřebí cokoliv komplikovat a hledat složité recepty.

Budete potřebovat

(na dvě porce jeden balíček bryndzy a menší bílý jogurt)

  • Bryndzu (lze sehnat na trhu váženou nebo v obchodech balenou)
  • Bílý jogurt nebo zakysanou smetanu
  • Zelené bylinky (v sezóně čerstvé, v zimě lze sušené - petrželka, pažitka, koriandr)
  • Trošku olivového oleje

Postup

Snad ani není zapotřebí psát :-)

  1. Bryndzu rozmačkejte vidličkou a rozmíchejte do hladka s bílým jogurtem.
  2. Přidejte dle chuti zelené bylinky. Třeba petržel nebo pažitku.
  3. Promíchejte v hrnci s horkými špagetami a ihned podávejte.
  4. Na talíři zakápněte ještě trochou olivového oleje.

Ideální je podávat k tomuto jídlu ještě nějakou zeleninu. V zimě třeba zelný salát, v létě salát z míchané čerstvé zeleniny.

BRYNDZA je považována za zdravý mléčný výrobek. Jsou jí připisovány až zázračné účinky. "Bryndza - elixír mládí","Sýr budoucnosti","Nejlepší patent přírody". To se ale týká bryndzy z nepasterizovaného mléka, kterou koupíte spíše někde na salaši či trhu, ne v supermarketu. Takováto bryndza obsahuje hodně přírodních probiotických látek, má tak kladný vliv na naši imunitu. Nepasterizovaná bryndza se však na druhou stranu nedoporučuje pro nejmenší děti, jejich citlivý trávicí trakt by si nemusel s tou "přírodou" v bryndze ještě poradit. I pasterizovaná bryndza má ale své výhody. Při její výrobě jsou zneškodněny rizikové patogeny a prospěšná mikroflóra je pak do ní následně přidána. U pasterizované bryndzy tedy dochází k deaktivaci původní rizikové mikroflóry, proto ji můžeme podávat i menším dětem. Termizovaná bryndza má delší dobu trvanlivosti a díky vysokoteplotnímu ošetření neobsahuje živé mikroorganismy.

Jak dodáte receptům božskou chuť, za kterou vás budou na rukou nosit? 🙂 Díky nejvoňavějšímu koření, co znám. Můžu jen doporučit! 💛 Já ho nakupuji ZDE: Koření od Davídka - koření bez soli a glutamátu.


Celozrnné špagety

Bryndza a smetanový bílý jogurt. Jak málo stačí.

 
Bryndza recept

Stačí jen pořádně promíchat.

 

Uvařeno? Vyfoceno? Ukažte! 🙂  Označte ve Stories můj instagramový profil @kamilametzova.cz a hned se o tom dozvím. Nebo napište komentář. Vaše Kamila.

Nové recepty každý měsíc do e-mailu?

 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?