Rychle / jednoduše / zdravě

Dušený losos s rýží

Jak připravit chutnou rýži bez práce a lososa, který bude jemný a nevysušený.
Ryba pro děti

Tento recept berte jako inspiraci na to, jak lze připravit chutnou rýži bez práce a lososa, který bude jemný a nevysušený.

Tuto mističku jsem vyfotila v období, kdy dceru absolutně nězajímaly nějaké kašičky či "mišmaše". Chtěla vědět, z čeho jídlo je, ráda ochutnávala samotnou rýži a samotného lososa, který u nás fakt "jede" :-)

Budete potřebovat

  • Filet lososa
  • Rýži (parboiled, basmati apod, pokud chcete spíše lepivou, tak vyberte kulatozrnnou)
  • Olivový olej + kousek másla
  • Vodu
  • Zeleninové ochucovadlo pokrmů na dochucení rýže, případně "zelené koření"

Postup

  1. Rýži upečte podle [TOHOTO návodu](http://www.varilamysicka.cz/zdrave-recepty/ryze-pecena-v-troube-jako%20priloha "TOHOTO návodu") v troubě. Nic se nepřipálí, nic nemusíte hlídat, tento postup šetří váš čas.
  2. Filet lososa duste pod pokličkou v troše vody, do které rozpustíte kousek másla a pár kapek olivového oleje. Dle věku dítěte můžete filet lehce osolit. Tento postup se mi velice osvědčil a tato úprava ryby je rozhodně zdravější, než pečení či smažení.
  3. Duste do změknutí, cca 15 minut. Losos by měl pořád plavat v troše tekutiny. Tu pak můžete použít na zakápnutí a ochucení rýže.

Nejšetrněji a nejzdravěji lze rybu připravit nad párou nebo dušením.

Losos patří mezi ryby, které jsou vhodné pro malé děti. Z důvodu možného obsahu nežádoucích látek nejsou pro nejmenší děti vhodné velké dravé ryby, jako např. žralok, mečoun, štika, candát apod.

Obecně se ryby doporučuje zařazovat do jídelníčku dětí až od 1 roku, u dětí ohrožených alergiemi až od 2 let, některé zdroje uvádí až od 3 let.

Případné nejasnosti se zavedením ryb do jídelníčku dítěte konzultujte se svým pediatrem.

Vyzkoušeli jste recept? Chcete něco dodat? Můžete napsat komentář.
Dušený losos
Jeanni
Výborné, moc děkuju. Ryby moc neumím vařit, ale tohle je jednoduchá rychlovka a skvěle chutnala. I synkovi, který toho jídla moc nesní. :-)
Marge
I dont see a Kazoo or Bambam in there so with out a divnmutiie side kick I think your shark jumping is at bay. BTW I will have Mondays free and am up for a day beach run with my dogs. Not actually running but more walking, once we get there and all.
 Vyzkoušeli jste? Chcete k receptu něco dodat?