Zapečené krůtí maso "tandoori" - téměř bez práce s lahodným výsledkem

29.10.2013 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Maso nepřipravuji zas tak často. Občas ale koupím kvalitní krůtí plátky a udělám z nich za pomoci brambor, smetany (nebo jogurtu) a koření „tandoori“ skvělé jídlo, které je téměř bez práce. V pekáčku vše máte poskládáno za pár minut a pak už se stará trouba – ideální :-)

Budete potřebovat

Postup

  1. Pokud máte krůtí prso, udělejte si z něj plátky, pokud máte rovnou krůtí plátky, o to je to jednodušší. Maso můžete, ale nemusíte naklepat, záleží na tloušťce plátků.
  2. Nakrájejte si 1 – 2 cibule na proužky, bambory omyjte a i se slupkou je nakrájejte na cca ¾ cm kolečka. Občas brambory oloupu, když je slupka tlustá, snažím se ale použít takové brambory, abych měla ušetřenou práci a nic jsem škrabat nemusela.
  3. Na dno vhodného pekáčku dejte trochu olivového oleje, na něj pak cibuli a rovnoměrně rozprostřete kolečka brambor.
  4. Brambory osolte.
  5. Další vrstva je krůtí maso, které ochutíte kořením [Tandoori masala](http://www.varilamysicka.cz/slovnik/tandoori-masala "Tandoori masala"), až je celé pěkně červené. Když byste dali koření málo, tak jeho chuť v jídle zanikne. Je lepší pořídit si ho u stánku s kořením, popř. ve specializovaných eshopech, kde máme jistotu kvality.
  6. Maso zakryjte další vrstvou na kolečka pokrájených brambor.
  7. Na závěr vše zalijte vámi vybranými smetanami.
  8. Přiklopte a pečte na cca 200 stupňů asi 1 hod. 15 minut.
  9. 10 minut před koncem pečení můžete poklop sundat a nechat brambory zvrchu lehce zapéct.

Brambory a krůtí maso jsou sami o sobě dietní, záleží tedy jen na vás, kolik kalorií tomuto jídlu „dopřejete“. Když jídlo zalijete dvěma „třicítkama“, bude to dobré a šťavnaté, zato dost tučné.

TIP

Pokud si toto jídlo chcete připravit spíše jako dietní, místo smetan můžete použít velký kelímek bílého jogurtu nebo rostlinnou sojovou smetanu. Kombinace bílého jogurtu a koření tandoori je tradiční. Koření se rozmíchá v bílém jogurtu, do kterého se maso může den předem naložit.

Koření tandoori může být lehce či více pikantní. Když jsem tento recept připravovala pro celou rodinu, dítěti jsem kousek krůtího jednoduše neokořenila a mohlo se vše společně péct najednou.