Vegetariánský fazolový burger

11.09.2021 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Jelikož každý z nás bude chtít připravit jiné množství burgerů, vysvětlím princip přípravy a pak už bude čistě na vás, zda testnete níže uvedenou malou várku, nebo to rovnou pojmete velkoryse.😀

Když už vařím fazole adzuki, uvařím si jich vždy rovnou více a použiju je do více receptů. Kromě burgerů jsou výborné třeba tyto kuličky z fazolí adzuki pečené v troubě nebo pikantní pomazánka na topinky z fazolí adzuki.

Vezmu část uvařených fazolí a rozmačkám je s uvařenými nebo upečenými batáty v poměru 1:1. Průchozí je i varianta, kdy dáte více fazolí a méně batátů.

Vzniklou rozmačkanou směs ochutím tak, aby byla výrazná. Lehce dohustím preferovanou moukou a strouhankou tak, aby se směs trochu zpevnila a rukou šly vytvarovat burgery. Na 200 g hmoty mi stačila lžíce mouky a asi 2 lžíce strouhanky. Vždy podle situace.

Když jsem je dělala poprvé, zkusila jsem si menší množství a pak už jsem přesně věděla, jak hmotu dochutit a dohustit, aby vše bylo tak akorát.

 Ingredience na 2 burgery

Další ingredience

Postup

  1. Uvařím si fazole adzuki úplně do měkka. I když se tvrdí, že není nutné je namáčet, stejně si je předem chvíli namočím. Po uvaření je sliju a nechám vychladnout.
  2. Batáty oškrábu, nakrájím na kousky a uvařím do měkka. Je možné je také upéct v troubě.
  3. Uvařené fazole a batáty rozmačkám na kaši, přidám lžíci olivového oleje a ochutím solí, pepřem, kořením, rajčatovou pastou a česnekem. Pro jinou chuť je také možné směs dochutit sušenou cibulí nebo sypkým lahůdkovým droždím.
  4. Rukama tvořím silnější burgery střední velikosti a dávám je na plech vyložený pečícím papírem. Peču do zlatova na 190 stupňů asi 25 až 30 minut.
  5. Hamburgerové bulky rozříznu a krátce je na pánvi opeču řezem dolů. Jsou pak lehce křupavé. Obě půlky potřu domácí česnekovou majonézou aioli, na ni dám salát, slabé plátky okurky, na to burger a něj druhou půlku housky nebo klidně ještě slabý plátek rajčete či červenou cibuli. Hotovo!

> ☝️Další tradiční recept ve vegetariánské verzi? Vyzkoušejteplněné papriky bez masa🙂

Ať se vám recepty bez masa povedou! 🙂