Šťavnatý moučník s jablky a tvarohem - z mrkvového těsta bez cukru

10.02.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Příprava není složitá. Ve zkratce. Během chvíle v míse spojíte ingredience na těsto. Krátce podusíte jablka na náplň a necháte vychladnout. 2 tvarohy na náplň jsou umíchané během minutky. Pak se vše jen navrší do formy.🙂

Moučník, který jsem si takto pro sebe sestavila, protože jsem měla chuť na něco domácího poctivého.🙂 Základ totiž tvoří moje oblíbené mrkvové těsto, do kterého se nedává cukr. To mi vyhovuje, protože pak mohu ovlivnit, jak moc a čím osladit náplň. Dětem chutná více sladší varianta, jiní zase ocení jemnou přirozenou sladkost.

Jablečná vrstva moučník krásně zvláční, tvarohová vrstva zase zajistí bílkoviny a krémovost.

Takový moučník poslouží nejen jako "sladkost ke kávičce", ale také jako výživná svačinka, která dokonale uspokojí chutě.

Recept jsem zkoušela několikrát s různými variantami mouk. Se špaldovou, čirokovou, pohankovou, bezlepkovou směsí. Pokaždé se povedl...

 Ingredience

Mrkvové těsto

Jablečná vrstva

Tvarohová vrstva

 Postup

  1. Jako první si předem připravím těsto. Je ideální nechat ho alespoň hodinu nebo více odležet v lednici a ztuhnout. Mrkev nastrouhám na jemno a spojím ji s lehce povoleným máslem, moukou a 1/2 sáčku kypřícího prášku do pečiva. Těsto poctivě hnětu dokud z něj není hladká kompaktní hmota. Vytvaruji ji do bochánku, zabalím do fólie či sáčku a nechám vychladnout v lednici.
  2. Jablka oloupu, překrojím na měsíčky, vykrojím jádřinec a pak nakrájím na menší kousky, spíše plátky. Jablka dám do menšího hrnce, dle potřeby lehce osladím a dusím pod pokličkou asi 10 minut. Kousky jablek změknou a jablka pustí trochu šťávy. Zasypu rovnoměrně lžící vanilkového pudinkového prášku a ihned rozmíchám mezi jablka. Krátce provařím, aby se jablka lehce zahustila.
  3. Na tvarohovou vrstvu jen rozmíchám do hladka 2 vaničkové tvarohy (tedy jemné konzistencí), přidám žloutek a dle chuti dosladím. Když dávám do tvarohu med nebo sirup, konzistence je tak akorát. Když tvaroh ochucuji třeba bio vanilkovým cukrem nebo přírodním sypkou nekalorickou alternativou cukru, někdy ještě zjemním 1 lžící zakysané smetany.
  4. A teď už to jen vršit do formy. Na toto množství je ideální forma 24 cm. Vezmu vychlazené těsto a ukrojím z něj asi 2/3. Ne víc! Něco lehce pod 2/3. Ten zbytek strčím na chvíli do mrazáku, aby se to lépe strouhalo. Těsto tedy úplně jednoduše namačkám na spodek formy. Když vyleze trochu do boku, nevadí, stačí ho však dát jen na spodek.
  5. Teď rozprostřu jablečnou náplň a na ni hned tu tvarohovou.
  6. Zbytek těsta nastrouhám na hrubém struhadle a posypu vršek.
  7. Peču na 175 stupňů do zezlátnutí povrchu. Asi 45 minut. Hotovo!

Moučníku prospěje, když nepotřebujete hned krájet a podávat. Lepší je, když má čas pořádně vychladnout a pár hodin odležet. On se hezky propojí a ještě zvláční. Pokud vám zbyde do druhého dne, tak gratuluji.😀

TIPY

> ☝️Jak jinak se dá ještě využít mrkvové těsto? Doporučuji vyzkoušet tyto šátečky z mrkvového těsta s povidly.🙂

Ať se vám recept povede! A kdybyste ho nějak vytunili, nenechávejte si to pro sebe.🙂