Rukolový salát s fetou, sušenými meruňkami a citronovo-medovým dresinkem

17.04.2020 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

Rozepisovat se o rajčatech či rukole podle mě není třeba. Pozastavím se jen krátce nad fetou a meruňkami. Feta je tradiční specifický ovčí sýr, který je běžně k sehnání. Jiné podobné sýry řeckého typu bývají z kravského mléka a je tak třeba počítat s jinou chutí...

Sušené meruňky lze koupit v různých kvalitách. Já vždy vybírám ty, které nejsou doslazované. Oranžové meruňky jsou pak sířené a je třeba je před použitím pořádně omýt. Lze také koupit meruňky nesířené, které jsou hnědé. Barvu takto získaly přirozeně v rámci procesu sušení a oxidace.

 Ingredience

Na dresink

 Postup

  1. Nejdříve si namočím na chvíli meruňky do vody. Krásně změknou a rozvine se jejich chuť. Pokud jsou sířené, pořádně je ještě předtím propláchnu horkou vodou.
  2. Rukolu omyju, osuším a překrájím na menší kousky. Rajčátka překrojím na půl. Fetu na hrubo rozdrobím.
  3. V misce si pomocí metličky připravím dresink. Množství dělám podle velikosti salátu. Princip přípravy je ale takový, že se metličkou vyšlehá olivový olej s citronovou šťávou a olivovým olejem. Vznikne lehce krémová emulze. Tu promíchám s rukolou, rajčátky a nakrájenými sušenými meruňkami.
  4. Nandám porci salátu a nahoru rozdrobím fetu, kterou ještě pokapu troškou dresinku.

> ☝️Další superjednoduchý recept, který spojuje rukolu a ovčí sýr, jsou tyto plněné čerstvé těstoviny s rukolou a sýrem Pecorino.🐭

K salátku někdy ráda zakousnu celozrnné žitné krekry se semínky.