Krémové rizoto s parmezánem

27.05.2019 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

V české kuchyni si mnozí pod pojmem rizoto vybaví především rýži s hráškem a kostičkami mrkve, v tom zamíchané maso, navrchu posypané eidamem a pro doladění chuti kyselou okurku k tomu :)

Rizoto se dá ale udělat úplně jinak. Jednoduše, tzv. po italsku :) Variant italského "risotta" je mnoho. Můžete do něj zakomponovat dýni, šafrán, špenát, houby, ale i mořské plody. Princip přípravy je vždy stejný.

Zásadní je vybrat správný typ rýže. Obecně se dá říci, že nejvhodnější je kulatozrnná rýže. Konkrétně je to buď rýže Carnaroli nebo Arborio. Někteří výrobci rovnou na obal napíšou "risotto".

Na 2 větší porce budete potřebovat

Postup

  1. Z připravené lžíce másla vhoďte polovinu do pánve a krátce orestujte šalotku spolu s kostičkami celeru. Vsypte suchou rýži a promíchejte. Vlijte bílé víno a nechte ho vsáknout do rýže.
  2. Teď začněte postupně po naběračkách přidávat vývar. Přidejte naběračku vývaru, velmi jemně promíchejte a nechte vstřebat. Jakmile rýže do sebe vývar vsákla, přidejte další naběračku. Tento proces opakujte, dokud není rýže uvařená al dente. Celkově to trvá asi 20 minut.
  3. Odstavte hrnec a do horké rýže na závěr vmíchejte parmezán a dochuťte solí a čerstvě namletým pepřem.

Já si porci zdobím pár hoblinkami sýra a petrželkou.

Hotovo, můžete podávat lahodné krémové rizoto bez rozvařené rýže. :)