Jablka v křupavém těstíčku - sladká chuťovka nebo rychlý dezert

08.02.2022 Kamila Metzová ‐ Vařila myšička ‐ www.varilamysicka.cz

K tomuto receptu na vysvětlenou...Pokud chcete, aby byl výsledek křupavý, je třeba jablka osmažit nebo opéct na dostatečném množství rozpáleného tuku.

Já tyto "procedury" na pánvi provozuji minimálně, u tohoto receptu to ovšem stojí zato.🙂 Výsledek beru jako chuťovku, dezert. Zkrátka něco, čeho jeden člověk nesní velký talíř...

Smažená jablka v těstíčku dělám výjimečně, zato kynuté jablečné lívance nebo jablečné vafle dělám častěji.🙂

Na internetu naleznete různé poměry vajec, mléka a mouky. Já jsem si vychytala tuto recepturu z 1 vejce, která akorát stačí na kolečka ze 2 jablek.🙂

 Budete potřebovat (Na kolečka ze 2 jablek)

 Postup

  1. Nejdříve si připravím těstíčko, protože mu svědčí, když dostane chvíli času na odpočinek. Vezmu vejce a oddělím bílek od žloutku. Bílek buď ručně nebo elektrickými metličkami vyšlehám se špetkou soli do tuha. Pak metličkou umíchám hladké těsto ze žloutku, mléka, cukru a mouky s troškou kypřícího prášku do pečiva. Našlehaný bílek přidám až po odležení těsta.
  2. Zatímco těsto čeká, připravím kolečka jablek. Střední jablka oloupu a vykrojím jádřinec. Nejjednodušeji to jde speciálním vykrajovátkem, kterým jen projedeme od stopky jablko a jádřinec je pryč. Celé jablko pak rozkrájím na kolečka. Síla koleček je podstatná. Doporučuji max 1 cm. Spíše 0,8 cm. Záleží na typu jablka a jeho tvrdosti. Zkrátka, aby mělo jablko během krátkého smažení šanci lehce změknout, povolit.
  3. Do těstíčka vmíchám zlehka bílek a vyhodnotím konzistenci. Ta by měla být podobná jako na lívance. Když do těsta namočím kolečko jablka, mělo by těsto na jablku ve slabé vrstvě držet.
  4. V pánvi si rozpálím vhodný olej nebo přepuštěné máslo tak, aby vznikla přiměřená vrstva tuku, která zvládne osmažit těsto. Kolečka jablek pomocí dvou vidliček namočím do těsta a vkládám do pánve s rozpáleným tukem. Opékám z obou stran do zlatova.
  5. Opečená kolečka jablek pak doladím či dochutím podle toho, co je jejich cílem. Na fotce je mám posypané skořicí a nekalorickou moučkovou alternativou cukru. Hotovo!

 TIPY

> ☝️Další recept s jablky? Doporučuji vyzkoušet tento křehký mrkvový závin s jablky

Ať se vám recepty s jablky povedou!🙂